نکانت مهم پرورش اردک + معایب و مزایا

پرورش اردک ها برای گوشت، تخم مرغ و پرهایشان صورت می گیرد، امروزه فراورده های اردک بسیار محبوب هستند و تقاضای زیادی دارند، به ویژه در مناطق شهری،وپرورش آن به سرعت در حال افزایش است که دلیلش افزایش چشمگیر تقاضا برای گوشت اردک است. 

Pepe’s Ducks Pty Ltd دو نوع مختلف اردک پکنی دارد. اردک Grimaud (فرانسوی) و اردک Cherry Valley (انگلیسی)؛ هر دو رهبران جهان از نظر ژنتیک اردک. آنها دارای چهار مزرعه پرورش دهنده استراتژیک و دو کارخانه جوجه کشی هستند که 21 مزرعه در حال رشد را تامین می کنند.

نژاد پکین

اردک  پکین  ( Anas Domesticus ) دارای بدنی بزرگ، پاها و منقار نارنجی و پرهای سفید مایل به کرم است، در زمان مغول ها به عنوان یک نژاد در چین توسعه یافت. اردک پکین نژاد ارجح برای تولید گوشت تجاری در اایران است که در درجه اول به دلیل سرعت رشد سریع آن است. اردک های پکین در خارج از کشور تا سن 6 هفتگی به وزن 3.2 کیلوگرم دست یافته اند، اما در ایران، ارقام تولید بسیار کمتر است و تولیدکنندگان عموماً سعی می کنند وزن قابل فروش 2.85 کیلوگرم را در 6 هفته به دست آورند. این یک نژاد چند منظوره در نظر گرفته می شود زیرا تولید تخم بالایی نیز دارد. مزیت دیگر این است که این نژاد رفتار جوجه آور از خود نشان نمی دهد، که در برخی از نژادهای دیگر آشکار است.

نژادهای اردک

اردک  مسکووی  از آمریکای جنوبی منشاء می گیرد و تنها نژاد اهلی شده است که از اردک نشأت نمی گیرد. در حقیقت، مسکووی ها اردک واقعی نیستند و در واقع از نظر ژنتیکی بیشتر شبیه غازها هستند تا اردک ها. ویژگی‌هایی که مسکووی را متمایز می‌کند عبارتند از صورت برهنه آن و کرونکل‌های قرمز در اطراف چشم‌ها و منقار. آنها ترجیح می دهند چرا کنند، برای برداشت دانه های علف منحنی کمی دارند، و زمان جوجه کشی تخم مرغ به جای 28 روز 35 روز است. آنها پرهای پیچ خورده در دم بالایی ندارند که مشخصه دراک ها بعد از حدود 4 هفتگی است. زمانی یک نژاد محبوب برای تولید ایران بود، اما در بسیاری از موارد، اردک پکین با رشد سریع‌تر و مدیریت راحت‌تر جایگزین آن شده است. توسعه اولیه Muscovy بسیار کند است و به طور کلی 10-11 هفته طول می کشد تا به وزن بازار برسد.

تفاوت قابل توجهی بین نرخ رشد جنس ها وجود دارد و نرها وقتی به وزن بازار می رسند تا 45 درصد سنگین تر از ماده ها هستند. وزن نر در زمان کشتار بیش از 5 کیلوگرم (84 روز) و ماده 3 کیلوگرم (68 روز) می باشد. تفاوت بین نرخ رشد نر و ماده باعث می شود که پرورش تک جنسیتی یک ضرورت باشد زیرا جنس ها به پردازش جداگانه نیاز دارند. علاوه بر این، مردان در قلم های مخلوط جنسی می توانند از طریق رقابت برای غذا تأثیرات منفی بر نرخ رشد زنان داشته باشند.

از دیگر معایب مسکووی ها می توان به میزان پایین تولید تخم مرغ و مولد بودن آنها در تخم گذاری اشاره کرد. با وجود معایب آن، این نژاد هنوز در تولید استفاده می شود زیرا گوشت آن لاغرتر از سایر نژادها است و این مزیت بازاریابی قابل توجهی را در جوامع آگاه به سلامت مانند ایران فراهم می کند. اردک مسکووی به ویژه در فرانسه ارزشمند است. برای گوشت قرمز کم چربی و مشابه گوشت گاو. اغلب مسکووی ها با نژادهای دیگر برای تولید اردک قاطر که ویژگی های هر دو را دارند تلاقی می کنند.

دونده های هندی  ( Anas platyrhynchos ) به دلیل توانایی تولید تخم مرغ فراوان خود استفاده می شوند. آنها قادر به تولید 365 تخم در سال هستند. منشأ این نژاد از آسیا است و می توان آن را با ایستادن بلند و راستش تشخیص داد.

کمپبل های خاکی  ( Anas platyrhynchos ) عمدتاً برای تولید تخم استفاده می شوند، اما پرندگان گوشتی خوبی نیز هستند. بارزترین ویژگی این نژاد رنگ خاکی آن است. این نژاد در اوایل قرن نوزدهم در انگلستان با تلاقی دونده هندی با روئن توسعه یافت. کمپبل های خاکی ممکن است تا 344 تخم در سال تولید کنند.

اردک قاطر  (یا مولارد) ( Anas platyrhynchos  x  Cairina moschata ) از تلاقی اردک های مسکووی با اردک های معمولی تولید می شود. آنها هیبریدهای عقیم هستند که عمدتاً برای تولید گوشت و کبد چرب پرورش داده می شوند. گوشت بدون چربی معمولی اردک قاطر در جوامع آگاه به سلامت مطلوب است.

آشپزی با اردک

ترجیحات با توجه به نژاد اردک و روش تهیه آن بسیار متفاوت است. در اایران و سایر کشورهای غربی، اردک بریان، آب پز یا کبابی به عنوان یک غذای محبوب در رستوران های خوب ظاهر می شود. گوشت اردک را می توان به عنوان گوشتی تیره و لطیف با طعم ملایم توصیف کرد. ماهیچه سینه سبک تر و طعم ملایم تری نسبت به ماهیچه های ساق دارد. اخیراً، بریدگی های اردک مانند سینه و پاها که برای آماده سازی خانگی در نظر گرفته شده است در سوپرمارکت ها در دسترس قرار گرفته است. اکثریت تولید اردک در جهان در آسیا اتفاق می افتد، جایی که نقش مهم تری در رژیم غذایی ایفا می کند و اغلب منبع مهمی از پروتئین است.

اردک پکن

اردک پکن اغلب با اردک پکن اشتباه گرفته می شود. اردک پکین یکی از نژادهای اردک است، در حالی که اردک پکنی به غذایی گفته می شود که در بسیاری از رستوران های چینی تهیه می شود. برای تهیه اردک پکن، هوا قبل از پختن بین پوست و گوشت پمپاژ می شود. سپس اردک را تفت می دهند تا بیرون ترد و داخل آن آبدار شود و پوست و گوشت آن را جداگانه سرو می کنند. گوشت با سس هویزین سرو می شود و با پیازچه در پنکیک نازک حلقه می شود.

پرورش اردک

جوجه اردک ها در انکوباتورهای خودکار با ظرفیت زیاد و در 28 روز جوجه کشی می شوند. آنها معمولاً 10 تا 14 روز پرورش می یابند در حالی که برای جوجه ها 21 روز است. آنها به سرعت رشد می کنند و جنس ها معمولاً با هم رشد می کنند، اگرچه حداقل یک سویه وجود دارد که در آن جنس ها جداگانه رشد می کنند.

اردک‌ها معمولاً در خانه‌هایی با یک طرف باز، مقاوم در برابر حیوانات موذی و پرندگان با فضای کف سخاوتمندانه و پوشش‌های مختلف بستر عمیق (کاه، پوسته برنج، تراشه‌ها، گرد و غبار اره) رشد می‌کنند. اردک ها هنگام غذا خوردن مقادیر زیادی آب می نوشند،

استفاده از پرکن مرغ و اردک می تواند کمک زیادی به پرورش دهندگان بکند  فضولات آبکی را دفع می کنند و اگر آب را در آبخوری عرضه کنند اغلب آب می ریزند (اگرچه مصرف کنندگان نوک پستان رایج تر می شوند) و در نتیجه، خاک اره، پوسته برنج، تراشه های چوب ) به سرعت خیس می شود.

بنابراین نیاز به افزودن مرتب بسترهای تازه و جابجایی آبخوری هایی که ممکن است روی یک پایه چوبی باشند وجود دارد. براده های چوب درشت همیشه مورد علاقه نیستند زیرا ممکن است به پاهای شکننده اردک آسیب برسانند. برخی از واحدهای تولیدی دارای سیم مشبک یا کف‌های تخته‌دار هستند که اجازه می‌دهد فضولات و خوراک ریخته‌شده در گودال‌ها جمع شوند و سپس به روشی سازگار با محیط زیست دفع می‌شوند.

کود اردک اغلب در زمین های کشاورزی، به ویژه شرکت های کشاورزی پخش می شود. اردک ها تا حدود 7 هفتگی رشد می کنند و نرها به طور متوسط ​​95 گرم در روز با ضریب تبدیل خوراک کمتر از 2.15:1 هستند. عملکرد گوشت سینه مهمترین صفت انتخابی است که حدود 20 درصد وزن لاشه را تشکیل می دهد. گوشت ران (22 درصد وزن لاشه) نیز مهم است.

با این حال، عملکرد گوشت (فیله سینه و ران) با برداشتن استخوان ها به میزان قابل توجهی کمتر است. همانطور که گفته شد، اردک های اهلی به تجمع چربی در بدن شهرت دارند و برخلاف جوجه های گوشتی، مقدار بسیار کمی از این در پد چربی است. انتخاب در مقابل رسوب چربی باعث کاهش چربی لاشه به حدود 20 درصد وزن لاشه در مقایسه با 15-12 درصد در جوجه های گوشتی شده است. در نتیجه، پانسمان در اردک ها حدود 65 درصد است و در جوجه های گوشتی 70 تا 72 درصد است.

اردک کباب پکن در ایران از طریق پپ در دسترس است و این 55 درصد از تولید پپه را تشکیل می دهد. این یک غذای سنتی در چین برای 800 سال بوده است و برای پوست ترد محبوب است که در طی فرآوری با پمپ کردن هوا بین پوست و لاشه برای جدا کردن آنها به دست می آید. اردک دودی و فشرده نیز در بازارهای آسیایی در پایتخت ها یافت می شود و از دستور العمل های سنتی چینی پیروی می کند. اردک فشرده را بخارپز می کنند، استخوان ها را جدا می کنند و سپس در یک پرس مخصوص صاف می کنند و دوباره بخار می کنند.

در حال پردازش

در ایران 95 درصد اردک های گوشتی تولید شده برای مصرف داخلی مصرف می شوند. بازار رستوران‌های آسیایی برای پرندگان کامل، بازار اصلی است، اما تقاضای فزاینده‌ای از سوی رستوران‌های خوب و برش‌های تخصصی در سوپرمارکت‌ها وجود دارد. اردک هایی که برای کل بازار اردک قرار دارند تا وزن زنده 2.85 کیلوگرم رشد می کنند. در شرایط تجاری در ایران، این تقریباً 6 تا 7 هفته طول می کشد.

پردازش اردک مانند مرغ است، به جز اپیلاسیون اردک در هنگام برداشتن پرهای ظریف. پس از پردازش اردک ها در سراسر ایران توزیع می شوند. بزرگ‌ترین چالش در صنعت اردک، اطمینان از این است که همه کشاورزان و پردازش‌کنندگان اردک، بزرگ یا کوچک، برنامه‌های امنیت زیستی کارآمدی دارند.

انتخاب و رشد ژنتیکی اردک

مانند اکثر گونه های پرندگان آبزی، وزن بدن در اردک ها نتیجه وراثت پذیری است. انتخاب برای وزن بیشتر بدن در سن بازار اساس برنامه های اصلاح نژاد سنتی بوده و منجر به افزایش قابل توجهی در نرخ رشد شده است. با این حال، انتخاب برای نرخ رشد سریعتر به این معنی است که پرندگان در سنین پایین تر ذبح می شوند.

مضرات ذبح اردک در سنین پایین این است که نسبت ماهیچه سینه روی لاشه را کاهش می دهد که با ارزش ترین محصول اردک گوشتی است. اردک‌های جوان‌تر نسبت به اردک‌های مسن‌تر نسبت به ماهیچه‌های سینه لاشه کمتری دارند، زیرا رسوب پروتئین در مراحل پایانی رشد لاشه اتفاق می‌افتد. کاهش نسبت ماهیچه های سینه به طور قابل توجهی با آنچه مورد تقاضای مصرف کنندگان است در تضاد است. مصرف کنندگان مایل به لاشه کوچک با نسبت بالایی از ماهیچه سینه هستند.

این یک دوگانگی برای صنعت اردک گوشتی است، که به دنبال افزایش تولید از طریق نرخ های رشد بالاتر است، اما در عین حال مایل به تولید محصولی است که با تقاضای مصرف کننده سازگار باشد.

پیش‌بینی سنی که اردک‌ها در آن به وزن بازار می‌رسند، برای حفظ نرخ بهره‌برداری بالا در کارخانه‌های فرآوری و ارضای تقاضای بازار ضروری است. عوامل متعددی بر رشد تأثیر می گذارد و دانش محدود موجود در مورد تولید اردک در ایران، پیش بینی نرخ رشد را به یک کار چالش برانگیز تبدیل می کند. یکی از روش‌های پیش‌بینی وزن در یک زمان معین از طریق استفاده از معادله گومپرتز است که برای استفاده در بسیاری از گونه‌های طیور ایجاد شده است. ضرایبی که منحنی رشد را توصیف می کنند بر اساس گونه، سویه و جنس متفاوت است.

محل پرورش اردک

نوع سیستم مدیریت به عوامل مختلفی از جمله در دسترس بودن بودجه، نیروی کار، فناوری و همچنین بازاری که اردک ها برای آن مقصد می شوند بستگی دارد. اکثر مزارع آسیایی اردک را در استخرهای باز پرورش می دهند. این استخرها را می توان بدون هزینه های سرمایه ای کلان ساخت و درآمد اغلب از طریق برداشت گونه های آبزی مانند تیلاپیا از استخرها تکمیل می شود.

علاوه بر این، هزینه های خوراک کاهش می یابد زیرا رژیم غذایی اردک ها با آبزیان در استخر تکمیل می شود. یکی دیگر از سیستم های مدیریت سرمایه کم که در کشورهای در حال توسعه استفاده می شود گله اردک است. گله‌داری اردک به اردک‌ها اجازه می‌دهد تا از مهارت‌های طبیعی خود در جستجوی علوفه برای تهیه غذا از محیط در طول روز زیر نظر یک گله‌دار استفاده کنند.

در شب آنها را به پناهگاهی باز می گردانند و در آنجا تخم می گذارند و روز بعد آنها را جمع آوری می کنند. در کشورهای توسعه یافته، شرکت‌ها می‌توانند سوله‌هایی را بخرند که در آن محیط ممکن است برای تولید بهینه دستکاری شود. درجه بالای کنترل نیز برای برآورده کردن استانداردهای باکیفیت مورد انتظار مصرف کنندگان ضروری است. در پرورش اردک تجاری، تراکم 5-6 پرنده در متر به مراتب کمتر از جوجه های گوشتی است که 15-20 پرنده در متر مربع است .

مدیریت زباله

پرورش اردک نسبت به سایر طیور نیاز به توجه بیشتری به جزئیات دارد. شرایط بستر و همچنین تامین آب فراوان و خوراک مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است. مانند تمام طیور، بیشترین اهمیت امنیت زیستی مزرعه است. امنیت زیستی کلید آینده ما است، و اگر ایران بتواند در سطح جهانی ثابت کند که ما محیطی پاک و ایمن از بیماری های عجیب و غریب طیور داریم، به رشد از طریق صادرات کمک خواهد کرد. همه مزارع تاکید زیادی بر امنیت زیستی دارند.

اندام های تولید مثل و جوجه کشی

اندام های جفتی اردک ها، مانند همه پرندگان آبی، به طور قابل توجهی بیشتر از پرندگان گالینی برجسته است. چین های فالوس مانند دریک از کلواکا بیرون می آیند. علیرغم شباهت تشریحی به آلت تناسلی پستانداران، عملکرد این اندام شبیه پرندگان گالینی است زیرا مایع منی از طریق یک شیار باز که مارپیچ در طول اندام بیرون زده به سمت پایین حرکت می کند، به بیرون منتقل می شود. تخم اردک پکین به مدت 28 روز (35 روز برای اردک مسکووی) انکوبه می شود.

در طول 25 روز اول آنها در دمای 37.5 درجه سانتیگراد در رطوبت 86٪ نگهداری می شوند و تا 7 بار در روز می چرخند. در سه روز آخر، دما به 36.9 درجه سانتیگراد کاهش می یابد، رطوبت به 94٪ افزایش می یابد و تخم ها دیگر نمی چرخند. به دلیل انتخاب مصنوعی در برابر جوجه خواری، اردک های پکین روی تخم های خود نمی نشینند.

تخم اردک و بچه جوجه ریزی

اردک ها تقریباً از 21 هفتگی شروع به تخمگذاری می کنند که مشابه جوجه ها است. یک تخم مرغ معمولی 55 تا 65 گرم وزن دارد، در حالی که اردک پکین می تواند تخم مرغی با وزن بیش از 90 گرم تولید کند. تخم مرغ تقریباً از 50٪ آلبومین، 35٪ زرده و 15٪ پوسته تشکیل شده است. تخم اردک سرشار از ویتامین است و منبع خوبی از ویتامین های A و D است. تنها ویتامینی که در تخم مرغ اردک وجود ندارد ویتامین C است. تخم مرغ اردک نیز کلسترول بالایی دارد و تقریباً دو برابر غلظت تخم مرغ مرغ است. ممکن است از اجزای مغذی مختلف در خوراک برای دستکاری ترکیب مواد مغذی تخم‌ها استفاده شود.

جوجه ها به دلیل جثه کوچکشان در برابر تنش دما آسیب پذیر هستند، به این معنی که قادر به تنظیم حرارت کافی نیستند. عدم وجود اردک مادر در پرورش تجاری استفاده از لامپ های حرارتی حرارتی را ضروری می کند. نظارت بر جوجه اردک در چند روز اول پس از جوجه ریزی ضروری است. می توان تشخیص داد که آیا جوجه اردک ها از رفتار خود در قلم دچار استرس گرمایی می شوند یا خیر، زیرا اگر دما خیلی گرم باشد، دور از لامپ پرورش جوجه اردک در اطراف بیرون قلم پخش می شوند. جوجه اردک‌ها در صورت احساس گرما، نفس نفس می‌زنند و صدای جیر جیر بلند می‌دهند. اگر دما خیلی سرد باشد، آنها به صورت گروهی زیر لامپ پرورش با هم جمع می شوند. جوجه اردک ها باید از شنا منع شوند زیرا پرهای لازم برای شناور ماندن آنها ناقص است.

رابطه جنسی اردک

جفت گیری اردک در صنعت مرغ، نرها و ماده ها ممکن است در سنین پایین از طریق جنسیت پرها از هم جدا شوند، اما این تکنیک را نمی توان برای جوجه اردک ها اعمال کرد. بنابراین، در صورت نیاز به جنسیت، باید با استفاده از روش تعیین جنسیت هوا انجام شود.

از طریق انواع دستگاه جوجه کشی شما می توانید به تولید انبوه جوجه اردک برسید این روش مستلزم کنترل بصری اندام تناسلی داخلی جوجه اردک ها برای تعیین نر یا ماده بودن آنهاست. این روش تهاجمی است و استرس ناشی از این تکنیک اغلب باعث افزایش مرگ و میر جوجه اردک می شود.

در سنین بالاتر، اردک‌های نر ممکن است در مقایسه با اردک‌های نر به‌عنوان یک دم فرفری بیشتر و یک کواک ضعیف و خفه‌تر شناسایی شوند، در مقایسه با اردک‌های نر بلند که از ماده تولید می‌شود. کار اضافی مورد نیاز برای شناسایی جنسیت از طریق این روش، آن را در موقعیت های تجاری غیرقابل تحمل می کند. جایی که از نژادهایی مانند اردک پکین استفاده می شود،

رسیدگی به اردک

اردکها در طبیعت پرندگان آبی هستند و به همین دلیل پاها و پاهای آنها برای تحمل وزن رشد نکرده است. برداشتن اردک‌ها توسط پاها ممکن است باعث دررفتگی مفاصل یا شکستگی استخوان‌ها شود، بنابراین روش ارجح برای دست زدن به اردک‌ها این است که آن‌ها را با گردن یا با قرار دادن تکیه‌گاه روی زیرشاخه اردک با بازوی خود در حالی که پاها را بین انگشتان قرار می‌دهید.

نمونه ای از اردکی که از بیماری بال فرشته رنج می برد – عکس از Wikimedia Commons

بیماری اردک

اردک‌ها نسبتاً به بیماری‌ها مقاوم هستند، اما ناقل بیماری‌هایی هستند که برای سایر انواع طیور مسری هستند. به همین دلیل، اردک ها معمولاً در مکان هایی دور از سایر مناطق تولید طیور تولید می شوند.

عمده ترین بیماری هایی که در تولید اردک با آن مواجه می شوند، بیماری های غیر عفونی هستند که در نتیجه برنامه های اصلاحی فشرده با هدف افزایش تولید ایجاد می شوند. اختلالات پا یک مشکل رایج به دلایل متعدد است. پرورش پرندگان بزرگتر به این معنی است که وزن بیشتری روی پاها قرار می گیرد و از آنجا که اردک ها پرندگان آبی هستند، آناتومی آنها بیشتر برای رانش از طریق آب طراحی شده است تا تحمل وزن در خشکی.

علاوه بر این، پرورش برای رشد زودتر عضله با رشد اولیه اسکلتی همزمان نیست و در نتیجه، پاهای پرندگان جوان اغلب به اندازه کافی برای حمایت از بدن سنگین آنها رشد نمی کند. اگر کف قفس روی سیمان یا مش سیمی نگهداری شود، ممکن است به اختلالات پا کمک کند. در حالت ایده آل، گرد و غبار اره تمیز باید برای کف پوش تهیه شود. اختلالات ساق پا شامل شکستگی، شکستگی استخوان و زخم پا است.

اردک ها در برابر اکثر بیماری های پرندگان مقاوم و نسبتاً مقاوم هستند و در نتیجه برنامه واکسیناسیونی وجود ندارد. شیوع بیماری هایی مانند سالمونلا، E.coli و Pasteurella multocidia گاهی اوقات رخ می دهد اما به سرعت تحت کنترل قرار می گیرد. جدی ترین بیماری برای اردک هایی که به طور فشرده در مزارع چند سنی پرورش می یابند، Rimerella (Pasteurella) anatipestifer است. امنیت زیستی سختگیرانه است و کتابچه راهنمای امنیت زیستی صنعت که توسط انجمن گوشت اردک ایران که اخیراً تشکیل شده تدوین شده است، جزئیات اقداماتی را برای به حداقل رساندن خطر معرفی و گسترش بیماری ارائه می دهد.

آسیت یکی دیگر از بیماری هایی است که در نتیجه پرورش فشرده برای نرخ رشد بالاتر با آن مواجه می شود. آسیت به این دلیل رخ می دهد که رشد قلب و ریه ها با رشد اردک نامتناسب است و در نژادهای با رشد سریع این اندام ها قادر به تامین اکسیژن مورد نیاز سلول های بدن در نتیجه سرعت متابولیسم سریع نیستند.

تغذیه اردک

اردک ها به مواد مغذی مشابه جوجه ها نیاز دارند، اما در نسبت های متفاوت. اردک ها در رژیم های غذایی پر انرژی عملکرد بهینه ای دارند، اما برخلاف جوجه ها در رژیم های غذایی کم انرژی نیز رشد کافی را نشان می دهند. تصمیم در مورد استفاده از رژیم پر انرژی یا کم انرژی به هزینه و در دسترس بودن مواد تشکیل دهنده خوراک بستگی دارد.

پروتئین در رژیم غذایی مورد نیاز است، بنابراین می توان آن را به اسیدهای آمینه ضروری که برای تولید عضله و پر مورد نیاز است، تجزیه کرد. به طور کلی، اردک ها برای دو هفته اول یک جیره شروع و سپس برای بقیه دوره رشد خود یک جیره تولید کننده/تمام کننده ارائه می کنند. جیره استارتر معمولاً به صورت کرامبل و جیره پرورش دهنده/فینیشر به صورت پلت تهیه می شود.

نیازهای تغذیه ای اردک های گوشتی تا حدودی با جوجه های گوشتی متفاوت است. دو هفته اول با یک مقدار اسید آمینه سخاوتمندانه (لیزین موجود 1.1٪) که پس از آن به سرعت کاهش می یابد بسیار مهم است، اگرچه انرژی در حدود 12 MJ AME/kg برای رشد کننده (2-5 هفته) و پایان دهنده (6-7) ثابت نگه داشته می شود.

هفته ها) رژیم های غذایی اسید نیکوتینیک در رژیم غذایی اردک های گوشتی بیشتر از جوجه ها است. آنها به ویژه به کمبود فسفر موجود در رژیم غذایی حساس هستند. اردک‌های پرورش‌دهنده و تخم‌گذار دارای مقدار زیادی مواد مغذی و انرژی، پروتئین (19%) و اسیدهای آمینه بالاتر از مرغ‌ها هستند. برخلاف مرغ ها، اردک ها رژیم های غذایی را ترجیح می دهند که پلت شوند. مواد تشکیل دهنده خوراک برای همه رده های اردک مشابه مواد غذایی برای جیره طیور است. اگرچه در اایران مشکل جدی نیست، اما اردک ها به ویژه به تغذیه مایکوتوکسین ها حساس هستند.

منبع: https://www.poultryhub.org/all-about-poultry/species/duck