مهلک ترین بیماری های باکتریایی طیور

مهلک ترین بیماری های باکتریایی طیور بیماری هایی هستند سبب کشته شدن طیور میشوند. در ادامه انواع بیماری های باکتریایی طیور را ذکر میکنیم. شما میتوانید از طریق این وبسایت راهکار پیشگیری از این نوع بیماری ها را نیز یاد بگیرید همچنین میتوانید با استفاده از دستگاه پر کن و جوجه کشی تمیز شیوع این نوع بیماری را تا حد زیادی کاهش دهید.

انواع بیماری های باکتریایی طیور

  1. کولی باسیلوز (عفونت های کلیفرم)
  2. مایکوپلاسموز (CRD، کیسه هوا، سینوزیت)
  3. وبا مرغ
  4. آنتریت نکروز
  5. پولوروم مرغ
  6. تیفوس مرغی
  7. بوتولیسم
  8. کوریزا عفونی
  9. امفالیت
  10. اریسیپلاس

بیماری باکتریایی کولی باسیلوز (عفونت های کلیفرم)

مشکلاتی که به عفونت های کلیفرم نسبت داده می شود اغلب توسط سویه های ارگانیسم اشرشیاکلی ایجاد می شود. تفاوت مشخصی در شدت وجود دارد. مشکلات از عفونت های حاد شدید با مرگ و میر ناگهانی و بالا تا عفونت های خفیف با ماهیت مزمن با عوارض و مرگ و میر کم متغیر است. عفونت ها ممکن است منجر به یک بیماری تنفسی ناشی از عفونت کیسه هوا، یک بیماری سپتی سمیک (خون) از عفونت های عمومی، یک آنتریت ناشی از عفونت روده یا ترکیبی از هر یک یا همه این شرایط شود. این بیماری ممکن است از یک عفونت کلیفرم به تنهایی به عنوان عفونت اولیه یا در ترکیب با سایر عوامل بیماری به عنوان یک عفونت عارضه‌دار یا ثانویه ایجاد شود. عفونت های ثانویه معمولاً به عنوان بخشی از سندرم بیماری کیسه هوایی کلاسیک به عنوان یک عارضه با عفونت های مایکوپلاسما گالی سپتیکوم رخ می دهد.

بیشتر بخوانید : قیمت روز تجهیزات جدید مرغداری

همه سنین ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند. با این حال، سپتی سمی حاد در بوقلمون های جوان و ایرساکولیت در جوجه های جوان در پرندگان جوان در حال رشد شایع تر است. مرگ و میر زودرس بالا ممکن است در نتیجه عفونت ناف رخ دهد.

علائم این بیماری توسط باکتری E. coli و سموم تولید شده در هنگام رشد و تکثیر ایجاد می شود. در گروه باکتری E. coli سویه ها یا انواع سرولوژیکی مختلفی وجود دارد. بسیاری از آنها ساکن عادی در مجرای روده جوجه ها و بوقلمون ها هستند و در نتیجه موجودات معمولی در محیط پرندگان هستند.

تنوع قابل توجهی بین سویه های مختلف در توانایی آنها برای ایجاد بیماری وجود دارد. برخی شدید هستند و به خودی خود می توانند باعث بیماری شوند در حالی که برخی دیگر ظاهراً بی ضرر هستند. همه درجات بیماری زایی بین دو حد وجود دارد.

راه های اصلی تهاجم توسط ارگانیسم سیستم تنفسی و دستگاه گوارش است. امفالیت و عفونت در پرندگان جوان ممکن است در اثر ورود از ناف التیام نیافته یا نفوذ به پوسته تخم قبل از یا در طول جوجه کشی ایجاد شود.

علائم با انواع مختلف عفونت متفاوت است. در شکل حاد سپتی سمی، مرگ و میر ممکن است به طور ناگهانی شروع شود و به سرعت پیشرفت کند. بیماری ممکن است آشکار نباشد و پرندگان در وضعیت ظاهرا خوب ممکن است بمیرند. با این حال، در بیشتر موارد پرندگان با پرهای ژولیده و نشانه هایی از تب بی حال هستند. علائم اضافی تنفس سخت، سرفه های گاه به گاه و رایل ممکن است آشکار باشد. اسهال ممکن است مشهود باشد. مرگ و میر ممکن است در جوجه ها و طیورهایی که به تازگی از تخم خارج شده اند در نتیجه عفونت ناف کلیفرم ها زیاد باشد.

عفونت سپتی سمی بسیار حاد ممکن است منجر به مرگ ناگهانی با ضایعات بسیار اندک و یا وجود داشته باشد. ضایعات رایج عبارتند از کم آبی، تورم و احتقان کبد و طحال و کلیه ها و خونریزی های دقیق در احشاء. اگزودای فیبرینی تا کازئوزی در کیسه های هوایی، کیسه قلب و در سطح قلب، کبد و ریه ها یک ضایعه مشخص است. روده ممکن است ضخیم و ملتهب باشد و ممکن است حاوی مخاط اضافی و مناطقی از خونریزی باشد. عفونت های ناف، مشابه مواردی که برای امفالیت توضیح داده شد، ممکن است در پرندگان جوان دیده شود.

بیماری مایکوپلاسموز (CRD، کیسه هوا، سینوزیت)

ارگانیسم های موجود در جنس مایکوپلاسما عامل مهم بیماری های تنفسی در طیور هستند. از میان گونه‌های متعدد مایکوپلاسما که از طیور اهلی جدا شده‌اند، سه گونه از اهمیت شناخته شده‌ای برخوردار هستند. مایکوپلاسما گالی سپتیکوم با بیماری مزمن تنفسی (CRD)/ سندرم کیسه هوا در جوجه ها و بوقلمون ها و سینوزیت عفونی بوقلمون ها همراه است. مایکوپلاسما ملئاگریدیس با ایرساکولیت در بوقلمون ها همراه است. و Mycoplasma synoviae عامل سینوویت عفونی در مرغ و بوقلمون است.

بیماری مزمن تنفسی (CRD)، سندرم کیسه هوایی و سینوزیت عفونی بوقلمون ها یک علت مشترک دارند. CRD برای اولین بار به عنوان یک بیماری مزمن اما خفیف تنفسی در جوجه های بالغ شناخته شد. تولید تخم مرغ را کاهش داد اما باعث مرگ و میر کم یا بدون مرگ شد. پس از آن، وضعیتی به نام “بیماری کیسه هوا” در پرندگان جوان به مشکل تبدیل شد. باعث مرگ و میر بالا در برخی از گله ها شد. بسیاری از پرندگان دچار رشد کوتاهی شدند، راندمان خوراک کاهش یافت و بسیاری از ماکیان به عنوان نامناسب برای مصرف انسان پس از فرآوری رد شدند.

بیماری وبا مرغ

این بیماری در سراسر کشور در هر جایی که طیور تولید می شود، بروز می کند و در سال های اخیر به خطرناک ترین بیماری عفونی بوقلمون تبدیل شده است. محدوده میزبان گسترده است و شامل جوجه ها، بوقلمون ها، قرقاول ها، کبوترها، پرندگان آبزی، گنجشک ها و سایر پرندگان آزادانه می شود.

ارگانیسم ایجاد کننده وبا مرغ پاستورلا مولتوسیدا است. این موجود زنده می تواند حداقل یک ماه در مدفوع، سه ماه در لاشه های پوسیده و دو تا سه ماه در خاک زنده بماند. پاستورلا ظاهراً وارد بافت های دهان و دستگاه تنفسی فوقانی می شود. این بیماری از طریق تخمک منتقل نمی شود.

منابع اصلی عفونت عبارتند از:

فضولات بدن پرندگان بیمار که خاک، آب، خوراک و غیره را آلوده می کنند،
لاشه پرندگانی که در اثر این بیماری تلف شده اند،
منابع آب آلوده مانند مخازن سطحی، حوضچه ها، دریاچه ها و نهرها،
انتقال مکانیکی توسط کفش یا تجهیزات آلوده.

 

بیماری آنتریت نکروز

آنتریت نکروتیک یک بیماری حاد است که باعث تخریب قابل توجه پوشش روده دستگاه گوارش می شود. نام های رایج مزرعه (روده پوسیدگی، روده خام و گل کلم) به طور دقیق این وضعیت را توصیف می کند. عامل بیماری کلستریدیوم پرفرنجنس، باکتری میله ای شکل، هاگ ساز است. ارگانیسم های باکتریایی و سموم آنها علت اصلی هستند، اما کوکسیدیوز ممکن است یک عامل کمک کننده باشد. ظاهراً بیشتر آسیب به پوشش روده به دلیل سموم تولید شده توسط ارگانیسم های باکتریایی است.

اطلاعات کمی در مورد گسترش این بیماری وجود دارد، اما تصور می شود که انتقال از طریق تماس دهانی با مدفوع پرندگان آلوده رخ می دهد. آنتریت نکروزه به طور ناگهانی در گله مبتلا ظاهر می شود. پرندگان ظاهرا سالم ممکن است به شدت افسرده شوند و ظرف چند ساعت بمیرند. مرگ و میر معمولاً بین دو تا ده درصد است، اما ممکن است در طغیان‌های شدید به سی درصد هم برسد. تلفات ناشی از کاهش رشد و تبدیل خوراک ممکن است پرهزینه تر از تلفات گله باشد.

 

بیماری پولوروم مرغ

بیماری پولوروم یک بیماری حاد یا مزمن عفونی و باکتریایی است که عمدتاً بر جوجه ها و بوقلمون ها تأثیر می گذارد، اما اکثر پرندگان اهلی و وحشی می توانند آلوده شوند.

علت آن یک باکتری به نام سالمونلا پولوروم است. این ارگانیسم عمدتاً از تخم مرغ منتقل می شود، اما انتقال ممکن است از راه های دیگری مانند:

مرغ به تخم مرغ، تخم به جوجه، یا جوجه به جوجه در انکوباتور، جعبه جوجه، پرورش دهنده یا خانه آلوده. بازماندگان به پرورش دهندگان آلوده تبدیل می شوند (چرخه دوباره شروع می شود)،
انتقال مکانیکی (که روی لباس، کفش یا تجهیزات حمل می شود)،
پرندگان ناقل (پرندگان ظاهرا سالم ارگانیسم های بیماری را می ریزند)،
مکان های آلوده (از شیوع های قبلی).

ارگانیسم های بیماری ممکن است از طریق دستگاه تنفسی (مانند دستگاه جوجه کشی) یا دستگاه گوارش وارد پرنده شوند. بیشتر شیوع بیماری پولوروم حاد در جوجه ها یا بوقلمون ها ناشی از عفونت در حین جوجه کشی است.

بیماری پولوروم برای جوجه‌های جوان یا طیور بسیار کشنده است، اما پرندگان بالغ مقاوم‌تر هستند. پرندگان جوان ممکن است بلافاصله پس از جوجه ریزی بدون نشان دادن علائم قابل مشاهده بمیرند. بیشتر طغیان های حاد در پرندگان زیر سه هفته اتفاق می افتد. مرگ و میر در چنین شیوع هایی در صورت عدم درمان ممکن است به نود درصد برسد. بازماندگان معمولاً کوتاه‌قد و کم خرج هستند. عفونت در پرندگان جوان ممکن است با افتادگی، پرهای ژولیده، ظاهر سرد با پرندگانی که در نزدیکی منبع گرما جمع شده اند، تنفس سخت و وجود اسهال سفید رنگ با ظاهری “چسبانده شده” در اطراف دریچه نشان داده شود. علامت اسهال سفید اصطلاح “اسهال سفید باسیلاری” را ایجاد کرد که در یک زمان معمولاً با این بیماری همراه بود. ضایعات درشت ممکن است در برخی از پرندگان بالغ وجود نداشته باشد.

 

بیماری تیفوس مرغی

حصبه مرغی یک بیماری باکتریایی عفونی و مسری است که معمولاً حاد اما گاهی مزمن است. این بیماری اکثر پرندگان اهلی و وحشی از جمله مرغ، بوقلمون، اردک، کبوتر، قرقاول و سایر پرندگان شکار را مبتلا می کند. این بیماری را نباید با تب حصبه در انسان که توسط ارگانیسم متفاوتی ایجاد می شود، اشتباه گرفت.

علت در باکتری، سالمونلا گالیناروم. روش های انتقال مانند بیماری پولوروم از جمله انتقال تخم مرغ است. با این حال، انتقال مکانیکی در این بیماری بیشتر از بیماری پولوروم است.

هر پرنده سنی می تواند آلوده شود، اما این بیماری عمدتاً در بزرگسالان جوان (معمولاً در سنین بالای دوازده هفته) رخ می دهد. مرگ و میر از کمتر از یک تا حدود چهل درصد متغیر است، اما مرگ و میر بالاتری مشاهده شده است. علائم عبارتند از مرگ و میر ناگهانی یا پراکنده، بی حالی، اسهال سبز یا زرد (همراه با چسباندن پرهای دریچه)، از دست دادن اشتها، افزایش تشنگی و رنگ پریدگی و کم خونی شانه و بالش.

 

 

بیماری بوتولیسم

بوتولیسم یک بیماری است که در اثر بلع سم تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می شود. تمام پرندگان اهلی و اکثر پرندگان وحشی در معرض اثرات سم هستند. بسیاری از مرگ و میرهای انسانی نیز به مصرف غذا یا آب حاوی این سم نسبت داده شده است.

بوتولیسم یک عفونت باکتریایی نیست، بلکه شرایطی است که توسط یک محصول جانبی رشد باکتری ایجاد می شود. این ارگانیسم در طبیعت رایج است و به طور گسترده در خاک پراکنده است. بلع ارگانیسم مضر نیست. تنها زمانی خطرناک می شود که شرایط برای رشد آن و تشکیل سم بعدی مساعد باشد. ارگانیسم در رطوبت بالا و دمای نسبتاً بالا و در محیطی حاوی مواد آلی در حال پوسیدگی (گیاهی یا حیوانی) بهترین رشد را دارد. ارگانیسم به محیطی نیاز دارد که در آن تمام اکسیژن اتمسفر از بین برود. ارگانیسم نمی تواند در حضور هوا تکثیر شود. استخرهای راکد یا مناطق مرطوب با مواد پوسیده مدفون مناطق خطرناکی برای توسعه سم هستند. بوتولیسم پس از مصرف مواد حیوانی یا گیاهی پوسیده حاوی سم ایجاد می شود. لاشه های پوسیده منبع مکرر سم هستند، مانند بسیاری از حشرات که در یک بافت تغذیه می کنند. این حشرات ممکن است حاوی سم کافی برای ایجاد بیماری در هر پرنده ای باشد که آن را بلعیده است. از آنجایی که سم محلول در آب است، منابع آب ممکن است آلوده شده و مخزنی برای بیماری فراهم کنند.

 

بیماری کوریزا عفونی

کوریزای عفونی یک بیماری تنفسی خاص در جوجه ها است که بیشتر در پرندگان نیمه بالغ یا بالغ دیده می شود. عفونت ممکن است منجر به یک بیماری مزمن با سرعت کم گسترش شود که تنها تعداد کمی از پرندگان را در یک زمان تحت تاثیر قرار می دهد، یا در یک بیماری سریع در حال گسترش با درصد بالاتری از پرندگان مبتلا می شود. وقوع کوریزای عفونی گسترده نیست و بروز نسبتاً کم است.

این بیماری توسط یک باکتری به نام هموفیلوس گالیناروم ایجاد می شود. شیوع معمولاً از ورود پرندگان آلوده یا ناقل به گله ایجاد می شود. انتقال عفونت از طریق تماس مستقیم، عفونت هوا از طریق گرد و غبار یا قطرات ترشحات تنفسی و آب آشامیدنی آلوده به ترشحات بینی عفونی صورت می گیرد. پرندگان مستعد معمولاً در عرض سه روز پس از قرار گرفتن در معرض بیماری علائمی را بروز می دهند. افراد بهبودیافته ممکن است طبیعی به نظر برسند اما برای مدت طولانی ناقل ارگانیسم باقی بمانند. هنگامی که یک گله آلوده می شود، همه پرندگان باید به عنوان ناقل در نظر گرفته شوند.

بارزترین علائم کوریزای عفونی عبارتند از تورم ادماتیک صورت در اطراف چشم ها و شکمک ها، ترشحات بینی و سینوس های متورم. ترشحات آبکی از چشم اغلب منجر به چسبیدن پلک ها به هم می شود. بینایی ممکن است به دلیل تورم تحت تأثیر قرار گیرد. این بیماری باعث کاهش مصرف خوراک و آب و افزایش تعداد پرندگان حذف می شود. تأثیر نامطلوب بر تولید تخم معمولاً به نسبت تعداد پرندگان مبتلا رخ می دهد.

 

بیماری امفالیت

امفالیت ممکن است از نظر فنی به عنوان التهاب ناف تعریف شود. همانطور که معمولاً استفاده می شود، این اصطلاح به بسته شدن نادرست ناف با عفونت باکتریایی بعدی (بیماری ناف؛ بیماری جوجه های لجن دار) اشاره دارد.

ظاهراً بیشتر مشکلات ناشی از عفونت‌های باکتریایی مختلط از جمله کلیفرم‌های رایج و گونه‌های مختلف متعلق به جنس‌های استافیلوکوک، استرپتوکوک، پروتئوس و غیره است. امفالیت معمولاً می تواند در جوجه کشی معیوب، بهداشت نامناسب جوجه کشی یا سرد شدن/گرم شدن بیش از حد بلافاصله پس از جوجه ریزی (مانند حمل و نقل) ردیابی شود. اهمیت جداسازی یکی از گونه های باکتریایی که در بالا ذکر شد از این جهت پیچیده است که بسیاری از گونه های مشابه را می توان بلافاصله پس از جوجه ریزی از زرده پرندگان ظاهراً معمولی جدا کرد.

 

بیماری اریسیپلاس

اریسیپلاس یک بیماری باکتریایی است که توسط Erysipelothrix insidiosa ایجاد می شود. این بیماری چندین گونه از پرندگان از جمله مرغ، اردک و غاز را درگیر می کند، اما مرغی که در آن اهمیت اولیه داشته، بوقلمون است. انسان مستعد عفونت است و ممکن است از بوقلمون های آلوده به این بیماری مبتلا شود. از آنجایی که این ارگانیسم برای انسان بیماری زا است، هنگام دست زدن به پرندگان یا بافت های آلوده باید مراقب بود.

اریسیپل در بوقلمون ها بیشتر در طول ماه های پاییز و زمستان رخ می دهد و معمولاً پرندگان چهار تا هفت ماهه را درگیر می کند، اگرچه هر پرنده سنی حساس است. شیوع اغلب در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است، احتمالاً به این دلیل که مردان مبارز خراش‌های پوستی متعددی را دریافت می‌کنند که به عنوان دروازه ورود باکتری عمل می‌کند. در برخی موارد، به دلیل تکنیک های لقاح مصنوعی که وسیله انتقال را فراهم می کند، بروز در مرغ ها بیشتر از مرغ ها است.

ارگانیسم ممکن است برای مدت طولانی در خاک زنده بماند و تصور می‌شود که بیشتر شیوع‌ها از خاک یا محل‌های آلوده سرچشمه می‌گیرند. گوسفند، خوک و جوندگان ممکن است ناقل ارگانیسم های بیماری باشند. عود بیماری در یک محل شایع است. عوامل مستعد کننده یا تشدیدکننده شامل رطوبت زیاد یا آب و هوای نامساعد و بهداشت نامناسب و مدیریت محدوده است.

اریسیپلاس یک بیماری باکتریایی است که توسط Erysipelothrix insidiosa ایجاد می شود. این بیماری چندین گونه از پرندگان از جمله مرغ، اردک و غاز را درگیر می کند، اما مرغی که در آن اهمیت اولیه داشته، بوقلمون است. انسان مستعد عفونت است و ممکن است از بوقلمون های آلوده به این بیماری مبتلا شود. از آنجایی که این ارگانیسم برای انسان بیماری زا است، هنگام دست زدن به پرندگان یا بافت های آلوده باید مراقب بود.

اریسیپل در بوقلمون ها بیشتر در طول ماه های پاییز و زمستان رخ می دهد و معمولاً پرندگان چهار تا هفت ماهه را درگیر می کند، اگرچه هر پرنده سنی حساس است. شیوع اغلب در مردان بیشتر از زنان گزارش شده است، احتمالاً به این دلیل که مردان مبارز خراش‌های پوستی متعددی را دریافت می‌کنند که به عنوان دروازه ورود باکتری عمل می‌کند. در برخی موارد، به دلیل تکنیک های لقاح مصنوعی که وسیله انتقال را فراهم می کند، بروز در مرغ ها بیشتر از مرغ ها است.

ارگانیسم ممکن است برای مدت طولانی در خاک زنده بماند و تصور می‌شود که بیشتر شیوع‌ها از خاک یا محل‌های آلوده سرچشمه می‌گیرند. گوسفند، خوک و جوندگان ممکن است ناقل ارگانیسم های بیماری باشند. عود بیماری در یک محل شایع است. عوامل مستعد کننده یا تشدیدکننده شامل رطوبت زیاد یا آب و هوای نامساعد و بهداشت نامناسب و مدیریت محدوده است.