شناخت علائم بیماری اسیت طیور

شناخت علائم بیماری اسیت طیور  موجب کاهش مرگ و میر و همگانی شدن این بیماری در مرغدار ی ها میشود. بیماری اسیت طیور در جوجه ها که معمولاً به عنوان شکم آب شناخته می شود، نشان دهنده طیفی از تغییرات فیزیولوژیکی و متابولیک است که منجر به تجمع بیش از حد مایع در حفره شکمی می شود. این تغییرات در پاسخ به تعدادی از عوامل غذایی، محیطی و ژنتیکی رخ می دهد.

بیماری اسیت طیور در جوجه های گوشتی

بیماری اسیت طیور (یا شکم آب) وضعیت جوجه های گوشتی با رشد سریع است که در آن مقدار اضافی مایع آسیتی در حفره شکمی انباشته می شود. این به نگرانی عمده صنعت طیور در سراسر جهان تبدیل شده است. این وضعیت در ارتفاعات بالا و به ویژه در فصل زمستان / فصل سرد بسیار رایج است.
آسیت با تامین ناکافی اکسیژن، تهویه ضعیف و علت پیچیده بیماری تنفسی همراه است. موربیدیتی معمولاً 1-5٪، مرگ و میر 1-2٪ است، اما می تواند تا 30٪ در ارتفاعات بالا باشد.
در طول فصل زمستان جوجه های گوشتی با جیره های پرانرژی تغذیه می شوند تا نیازهای غذایی خود را برآورده سازند. از آنجایی که جوجه های گوشتی با رشد سریع دارای نرخ متابولیسم پایه (BMR) بالایی هستند، برای متابولیسم جیره پرانرژی، بدن آنها به چند برابر کننده اکسیژن نیاز دارد. به دلیل BMR بالا و رژیم غذایی پر انرژی، نیاز زیادی به خون از طریق قلب و ریه ها برای عملکرد مناسب بدن وجود دارد.
این تقاضای فیزیولوژیکی باعث افزایش فشار شریانی ریوی (فشار خون بالا) می شود. ریه های پرنده توانایی بسیار کمی برای انبساط دارند و مویرگ های خون در ریه ها قادر به کنترل افزایش جریان خون یا فشار خون نیستند. نتیجه افزایش فشار در کبد همراه با نشت مایعات خونی بدون گلبول های قرمز به داخل حفره بدن و تشکیل آسیت یا شکم آب است.

علل بیماری اسیت طیور

 1. جوجه های گوشتی امروزی خیلی سریعتر رشد می کنند و غذای کمتری می خورند. رشد قلب و ریه متناسب با افزایش وزن بدن و تولید گوشت سینه از نظر اندازه افزایش نیافته است. رشد سریع پرنده به معنای نیاز بیشتر به اکسیژن است که نیاز به کار بیشتر از قلب و ریه دارد.
 2. هر چیزی که جذب اکسیژن از ریه ها را محدود کند باعث می شود قلب سخت تر کار کند. بیماری های ریه و تهویه ضعیف ممکن است دخیل باشند. علت اصلی کمبود اکسیژن:
الف) وجود آمونیاک در مرغداری. پرندگان قادر به دریافت اکسیژن کافی نیستند زیرا هوای پر از آمونیاک را استنشاق می کنند، بنابراین خون از تامین اکسیژن محروم می شود.
ب) ذرات گرد و غبار موجود در هوای سالن طیور توسط پرندگان استنشاق می‌شود و هنگام بازدم در قسمت‌های مختلف کیسه‌های هوایی، به‌ویژه کیسه هوای قفسه سینه که هوا برای مدت طولانی‌تری در آن باقی می‌ماند، ته نشین می‌شود که منجر به مشکل در تنفس و در نتیجه کمبود اکسیژن در پرندگان می‌شود. خون.
ج) وجود سطح بالای دی اکسید کربن در سوله یا به دلیل ازدحام بیش از حد، تهویه نامناسب، مسدود شدن هوای تازه و سرد در طول زمستان با پرده و یا به دلیل عدم وجود فن های خروجی مناسب باعث کمبود اکسیژن در خون پرنده می شود.
 1. سطوح اضافی سدیم در آب یا نمک موجود در خوراک منجر به افزایش فشار خون در ریه ها می شود. بسیاری از کارخانه های تولید خوراک هنوز از پودر ماهی از سطوح بالای سدیم استفاده می کنند. سطوح سدیم بیش از 400 پی پی ام می تواند مشکلاتی را در جوجه های گوشتی ایجاد کند.
 2. مدت‌هاست که ارتفاعات بالا باعث نارسایی قلبی و آسیت می‌شوند.
 3. سرمازدگی یک علت شایع در گله های کوچک است. باعث افزایش جریان خون از طریق ریه ها می شود.

علائم بیماری اسیت طیور

 • نرخ بالای نفس نفس زدن اغلب در پرندگان آسیتی مشاهده می شود حتی در صورت عدم وجود استرس گرمایی ظاهری.
 • صدای غرغر اغلب همراه است زیرا اغلب فقط با نفس نفس زدن می نشینند.
 • پرندگانی که آسیت دارند ممکن است علائم سیانوز (تغییر رنگ آبی پوست) را به خصوص در اطراف شانه و بالش نشان دهند.
 • پرندگان آسیتی به راحتی خسته می شوند و اغلب بر روی شکم خود می میرند.
 • بیشتر مرگ ها در حدود 3 هفتگی شروع می شود.
 • اگر شکم آنها باز شود، یک فنجان یا بیشتر مایع یا مواد ژله ای بیرون می ریزد.
 • ریه های پرنده آسیتی اغلب ممکن است رنگ پریده یا خاکستری به نظر برسند. ریه ها به شدت پر احتقان و ادماتوز هستند.
 • بزرگ شدن کبد اغلب دیده می شود.
 • ضخیم شدن میوکارد سمت راست و اتساع بطن بسیار شایع است.
 • یافته های میکروسکوپی – افزایش گره های غضروفی در ریه.
 • گاهی اوقات پرندگان در اثر خون و مایعات بیش از حد در ریه های خود می میرند قبل از اینکه مقدار قابل توجهی مایع در حفره بدن وجود داشته باشد.

تشخیص بیماری اسیت طیور

برای افتراق از “سندرم مرگ ناگهانی” و “اندوکاردیت باکتریایی” جوجه های گوشتی، می توان نمونه قلبی (Troponon T) را در خون اندازه گیری کرد.

درمان بیماری اسیت طیور

 • با حرکت منظم و کارآمد هوا، کیفیت هوا را تازه نگه دارید. در ماه های سردتر، بهتر است برای حفظ گرما، گرما را اضافه کنید و هوا را در حال حرکت نگه دارید تا دریچه ها را ببندید یا جریان هوا را کاهش دهید.
 • برای کاهش تولید آمونیاک، بستر را با “Liiteron” درمان کنید. درمان بستر برای کاهش بروز آب شکم مهم است.
 • محدود کردن غذا، تغذیه با رژیم غذایی پوره، یا استفاده از رژیم غذایی کم انرژی و پروتئین.
 • بررسی سطح سدیم آب، اگر سطح سدیم بالا است، در 3 تا 4 هفته اول از یک منبع آب جایگزین با کیفیت بهتر استفاده کنید.
 • وعده های غذایی ماهی را با منابع آماده دیگری مانند اسید آمینه آرژنین جایگزین کنید، اگر به عنوان سدیم بیش از 400 پی پی ام استفاده شود می تواند برای جوجه های گوشتی مشکل ساز باشد.
 • توجه دقیق به دمای پرورش نیز برای به حداقل رساندن شکم آب بسیار مهم است.
 • جلوگیری از بیماری های تنفسی
 • نژادهایی را انتخاب کنید که از نظر ژنتیکی مستعد ابتلا به این بیماری نیستند.
 • استفاده مناسب از دستگاه پرکن و جوجه کشی مناسب و تمیز.
هدف باید به حداقل رساندن پیشرفت منجر به فشار خون ریوی به آسیت نهایی یا وضعیت شکم آب برای بهره مندی از سود بهتر در طول فصل زمستان باشد. بهترین روش مدیریت تنها پاسخی برای کاهش مشکل آسیت (شکم آب) و تضمین بازگشت سرمایه بهتر است.