شناخت بیماری پاستورلوز طیور

شناخت بیماری پاستورلوز طیور چه فایده ای دارد و علائم بالینی آن چیست ؟

بیماری پاستورلوز طیور چیست؟

پاتوژن این بیماری پاستورلا مولتوسیدا است.

پاستورلوز یک عفونت حاد و تب دار است که توسط پاستورلا مولتوسیدا ایجاد می شود. نوع حاد پاستورلوز حیوانی اغلب با سپسیس و التهاب هموراژیک مشخص می شود، بنابراین در گذشته به آن “سپسیس هموراژیک” نیز می گفتند. نوع مزمن اغلب به صورت ضایعات چرکی بافت همبند زیر جلدی، مفاصل و اندام ها، عفونت مخلوط یا ثانویه با سایر بیماری ها ظاهر می شود.

 

شناخت پاستورلا مولتوسیدا

Pasteurella multocida یک بروی باکتریوم یا کوکسی ریزپروژن مرکزی دو مرحله ای، به طول 0.6-2.5 میکرون، عرض 0.25-0.6 میکرون، بدون تشکیل اسپور، بدون حرکت، بدون تاژک، رنگ منفی گرم باکتری های بی هوازی اختیاری هوازی. باکتری هاپاستورلوز روی سرم یا محیط های حاوی خون به خوبی رشد کنید. ایجاد کلنی های مایل به سفید، مرطوب و چسبنده روی آگار خون، همولیز نمی کند. روی آگار معمولی مستعمرات شبنم مانند کوچک و شفاف تشکیل می دهد. در آبگوشت معمولی ابتدا به صورت یکنواخت کدر است و بعداً رسوبات چسبناک و باکتری های چسبنده ضعیف Membrane را تشکیل می دهد. کشت سوراخ ژلاتین، در یک رشته در امتداد سوراخ سوراخ، ضخیم تر و نازک تر رشد کنید. مقاومت این باکتری قوی نیست و در زیر نور مستقیم خورشید و شرایط خشک به سرعت از بین می رود. می توان آن را در دمای 60 درجه سانتیگراد به مدت 10 دقیقه کشت. ضدعفونی کننده های عمومی را می توان در عرض چند دقیقه یا ده دقیقه از بین برد. 3٪ اسید کربولیک و 0.1٪ لیتر آب جیوه می توانند در عرض 1 دقیقه استریل شوند و 10٪ شیر آهک و محلول فرمالدئید معمولی می توانند در عرض 3-4 دقیقه باعث مرگ شوند.آنتی ژن کپسولی اختصاصی (آنتی ژن K) برای آزمایش هماگلوتیناسیون غیرفعال روی گلبول های قرمز جذب شد که به پنج نوع سروگروه A، B، D، E و F تقسیم شد. آنتی ژن باکتریایی (آنتی ژن O) برای آزمایش آگلوتیناسیون استفاده شد. . باکتری ها به 12 سروتیپ تقسیم می شوند. اگر آنتی ژن های K و O با هم ترکیب شوند، تاکنون 16 سروتیپ وجود دارد. نوع بیماری، ویژگی میزبان، بیماری زایی و ایمنی همگی به سروتیپ مربوط هستند.

این قارچ می تواند باعث وبا در مرغ ها و اردک ها، ذات الریه خوکی در خوک ها و سپسیس در گاوهای مختلف، گوسفند، خرگوش، اسب و بسیاری از حیوانات وحشی شود.

 

اپیدمیولوژی بیماری پاستورلوز طیور

مدفوع، ترشحات و حیوانات آلوده حیوانات و طیور بیمار همگی منابع مهم عفونت هستند. این بیماری عمدتاً از طریق مجاری گوارشی و تنفسی منتقل می شود و همچنین می تواند توسط حشرات خونخوار و پوست و غشاهای مخاطی آسیب دیده ایجاد شود که از طریق دستگاه های جوجه کشی و پر کن الوده میتواند شیوع پیدا کند. بسیاری از حیوانات می توانند به این بیماری مبتلا شوند. گاوهای اهلی، خوک‌ها، خرگوش‌ها و گوسفندان بیشتر دیده می‌شوند. بز، آهو، شتر، اسب، الاغ، سگ، گربه و راسو نیز می توانند آلوده شوند، اما گزارش های کمتری وجود دارد. در بین جوجه ها، جوجه ها، بوقلمون ها و اردک ها بیشترین حساسیت را دارند و پس از آن غازها و کبوترها. گزارش شده است که بیش از 20 پرنده آبزی وحشی به این بیماری مبتلا شده اند. اکثر حیوانات مبتلا جوان هستند که جدی تر است و میزان مرگ و میر بالاتری دارد.بروز این بیماری عموماً فصلی آشکار ندارد، اما متناوب با سرما و گرما است، آب و هوا به شدت تغییر می‌کند و در دوره‌های گرم، مرطوب و بارانی بیشتر رخ می‌دهد. عدم تعادل دمای بدن و کاهش مقاومت یکی از دلایل اصلی این بیماری است. علاوه بر این، حمل و نقل از راه دور یا مهاجرت های مکرر، خستگی مفرط، جهش خوراک، کمبودهای تغذیه ای، انگل ها و … اغلب باعث این بیماری می شود. به دلیل وجود برخی بیماری ها، مقاومت بدن کاهش می یابد و این بیماری مستعد ابتلا به ثانویه است. این بیماری بیشتر بومی یا پراکنده است. گونه های مشابهی از حیوانات می توانند یکدیگر را آلوده کنند و گونه های مختلف حیوانات نیز گهگاه یکدیگر را منتقل می کنند.

پاتوژنز پاستورلا

هنگامی که آب و هوا، تغییرات فصلی، حمل و نقل از راه دور و عفونت های انگلی، سوء تغذیه و سایر عوامل باعث کاهش مقاومت بدن حیوان می شود، پاستورلا موجود در دستگاه تنفسی و لوزه های حیوانات ناقل سالم می تواند در خطر انقراض قرار گیرد و باعث ایجاد باکتری های درون زا شود. عفونت جنسی؛ علاوه بر این، عفونت اگزوژن می تواند توسط خوراک آلوده، آب، هوا، لوازم خانگی و غیره از طریق دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی و ضربه ایجاد شود.اگر مقاومت بدن ضعیف باشد و میکروب‌های قوی مهاجم به سرعت عمل را از طریق غدد لنفاوی متوقف می‌کنند، وارد جریان خون می‌شوند، باکتریمی ایجاد می‌کنند و حیوانات آلوده می‌توانند در عرض 24 ساعت از سپسیس بمیرند. اگر بدن مقاوم باشد یا تعداد باکتری‌هایی که به بدن حمله می‌کنند زیاد نباشد یا ویروس‌زایی ضعیف باشد، دوره بیماری را می‌توان 1 تا 2 روز یا بیشتر طولانی کرد. اگر باکتری های بیماری زا ضعیف سمی باشند و بدن مقاومت قوی داشته باشد، ضایعات موضعی می شوند.

علائم بیماری پاستورلوز طیور

همچنین به عنوان وبا مرغ شناخته می شود، دوره کمون برای عفونت طبیعی 2-9 روز است.(1) مرغ:الف. حادترین نوع: در مراحل اولیه اپیدمی رایج است، در جوجه هایی که اغلب تخم می گذارند. جوجه های مریض هیچ علامت پرودرومال نداشتند، شب ها همه چیز عادی بود و خیلی سیر بودند. روز بعد آنها در خانه مرغ مردند.ب- نوع حاد: این نوع شایع ترین نوع است. جوجه های بیمار عمدتاً افسرده هستند، پرهای شل، چروکیده شدن گردن، چشمان بسته، بال های زیر بال، تمایلی به حرکت و ایستادن به تنهایی ندارند. جوجه های مریض اغلب اسهال دارند و کود رقیق زرد، مایل به سفید یا سبز را ترشح می کنند. دمای بدن به 43-44 درجه سانتیگراد افزایش می یابد، با یا بدون غذا، تشنگی افزایش می یابد. مشکلات تنفسی، افزایش ترشحات دهان و بینی. خروس‌ها و پوسته‌های گوشت به رنگ آبی مایل به ارغوانی در می‌آیند و برخی از پوسته‌های مرغ مریض متورم و دارای درد گرمایی هستند. مرغ های تخمگذار تخم گذاری را متوقف می کنند. در نهایت، نارسایی رخ داد، کما و فوت شد، دوره بیماری حدود نیم روز و طول آن 1-3 روز بود.

ج) مزمن: از جاودانگی حاد تغییر شکل می‌دهد و در مراحل پایانی اپیدمی شایع‌تر است. پنومونی مزمن، التهاب مزمن تنفسی و گاستروانتریت مزمن شایع ترند. جوجه های بیمار دارای ترشحات چسبناکی هستند که از سوراخ های بینی آنها خارج می شود، سینوس های بزرگ شده و ترشحاتی در گلو دارند که بر تنفس آنها تأثیر می گذارد. اسهال مکرر جوجه های بیمار لاغر، پژمرده و رنگ پریده هستند. برخی از جوجه‌های مریض پوسته‌های گوشتی را در یک یا هر دو طرف به‌طور قابل‌توجهی بزرگ می‌کنند و متعاقباً ممکن است مواد چرکی مانند پنیر یا خشک، نکروزه یا ریزش داشته باشند. برخی از جوجه های بیمار مبتلا به آرتروز هستند که معمولاً به پاها یا مفاصل بال و غلاف تاندون محدود می شود. آنها تورم مفاصل، درد و فلج انگشتان پا را نشان می دهند که منجر به لنگش می شود. سیر بیماری می تواند بیش از یک ماه به تعویق بیفتد،

(2)اردک: پاستورلا اردک معمولاً به عنوان “طاعون سر تکان دهنده” شناخته می شود.

بیشتر بخوانید : خرید قفس پرورش مرغ خوب

علائم وبا حاد در اردک ها اساساً مشابه علائم جوجه ها است و نوع حاد با مدت کوتاه اغلب نوع اصلی آن است. اردک های بیمار از نظر ذهنی ضعیف هستند. آنها تمایلی به شنا در آب ندارند. حتی زمانی که در آب هستند، به آرامی حرکت می کنند. آنها اغلب پشت اردک ها می افتند یا به تنهایی با چشمان بسته و چرت می زنند. پرها شل، بالها آویزان، سر خم و گردن خم شده، اشتها کم شده یا نخورده، تشنگی زیاد شده و تجمع غذا در بورس تغییر نمی کند. مخاط از دهان و بینی خارج می شود، مشکلات تنفسی وجود دارد، اغلب تنفس با دهان باز است، و اغلب سر خود را تکان دهید تا مخاط انباشته شده در گلو را تخلیه کنید، بنابراین به عنوان “طاعون سر تکان دهنده” شناخته می شود، اردک های بیمار منتشر می کنند. سفید بدبو یا پتینه، و مقداری مدفوع مخلوط با خون. برخی از اردک های بیمار دچار التهاب بادکنک می شوند. مفاصل متورم موضعی در بیمارانی که دوره بیماری کمی طولانی‌تر دارند، اردک‌های بیمار لنگش دارند یا اصلاً نمی‌توانند راه بروند و تورم کف دست مانند گردو و نکروز چرکی و کازئوزی روی برش دیده می‌شود.(3) پرندگان دیگرغازهای بالغ علائمی مشابه اردک دارند. غازهای غاز نسبت به غازهای بالغ بیماری و مرگ و میر شدیدتری دارند. آنها معمولاً حاد، پژمرده، از دست دادن اشتها، نازک شدن و ترشحات غلیظ گلو هستند. منقار و تارها بنفش است و ملتحمه با لکه های خونریزی باز می شود. سیر بیماری 1-2 روز پس از مرگ است.پاستوروز کبوتر بسیار فوری است، بیماری شدید، مرگ سریع، کبوترهای بیمار غذا نمی‌خورند، افسرده، چشمان بسته گردن، پرهای شل، خوابیدن روی یک پا، دمای بدن بالای 42 درجه، تشنگی اغلب آب می‌نوشند، مثانه متورم در صورت پر شدن دهان مایع چسبناک زرد روشن، ملتحمه برافروخته، تومورهای بینی رنگ سفید اولیه را از دست می دهند و برخی کبوترهای بیمار قربانی می کنند، لجن سفید یا سبز ترشح می کنند و دوره بیماری 1-2 روز است.

Pasteurella spp. در پرندگان آبزی وحشی عمدتاً در خانواده Anatidae وجود دارد که مرغ‌های دریایی سیر حاد خود را نشان می‌دهند، ناگهان می‌میرند و از صخره‌های کوهستانی ساکن می‌افتند. اکثر آنها یک دوره تحت حاد با علائم سیستمیک آشکار را نشان می دهند. اردک های وحشی نیز وجود دارند که نابینا هستند.