شناخت بیماری طیور برونشیت + راه کنترل آن

شناخت بیماری طیور برونشیت و انواع دیگری از بیماری های طیور برای مرغداران و افرادی که  در این حوزه فعال هستند بسیار اهمیت بالایی دارد چرا که این بیماری عفونی و مسری بوده و عدم شناخت و کنترل آن سبب میشود کلیه ی طیور مجاور در ان مزرعه مرغداری نیز مبتلا شوند .

شناخت بیماری طیور برونشیت

وقوع:  در سراسر جهان.
گونه های آسیب دیده:  فقط جوجه ها
سن مبتلا:  همه افراد جوان بیشتر مستعد ابتلا هستند.
علل:  ویروس برونشیت عفونی یک ویروس کرونا است و مسری ترین بیماری تنفسی ویروسی در طیور است.
عوارض:  عطسه و آبریزش چشم در اوایل دیده می شود و به دنبال آن افسردگی، سرفه و ترشحات بینی ظاهر می شود. پرندگان مولد کاهش تولید تخم یا افزایش وزن را نشان می دهند. تخم مرغ دارای پوسته ضعیف و آلبومین آبکی است. لایه ها همچنین دارای پرهای ژولیده و مدفوع مرطوب هستند. رال های نای، نفس نفس زدن و اسهال اوراتی نیز دیده می شود.

 

عوارض ناشی از بیماری طیور برونشیت

عوارض گله های مبتلا به برونشیت عفونی معمولاً 100٪ است. جوجه ها ممکن است به مدت 10 تا 14 روز سرفه، عطسه و راش نای داشته باشند. ورم ملتحمه و تنگی نفس ممکن است دیده شود، و گاهی اوقات تورم صورت، به ویژه با عفونت باکتریایی همزمان سینوس ها. جوجه ها ممکن است افسرده به نظر برسند و زیر لامپ های گرما جمع شوند. مصرف خوراک و افزایش وزن کاهش می یابد. عفونت با سویه های نفروپاتوژن می تواند باعث علائم اولیه تنفسی، سپس افسردگی، پرهای ژولیده، مدفوع مرطوب، مصرف بیشتر آب و مرگ شود.

در لایه‌ها، تولید تخم‌مرغ ممکن است تا ۷۰ درصد کاهش یابد و تخم‌ها اغلب بدشکل، با پوسته‌های نازک، نرم، چروکیده، خشن و/یا رنگ پریده هستند و می‌توانند کوچک‌تر و دارای آلبومین آبکی باشند. تولید و کیفیت تخم مرغ می تواند به حالت عادی بازگردد، اما ممکن است تا 8 هفته طول بکشد. در بیشتر شیوع ها، مرگ و میر تقریباً 5٪ است، اگرچه نرخ مرگ و میر می تواند به 60٪ برسد که بیماری با عفونت باکتریایی همزمان پیچیده شود یا زمانی که سویه های نفروپاتوژنیک نفریت بینابینی را در جوجه ها ایجاد می کنند. آلودگی جوجه ها ممکن است باعث آسیب دائمی به مجرای تخمک شود و در نتیجه لایه ها یا پرورش دهندگان هرگز به سطح طبیعی تولید نمی رسند، به اصطلاح سندرم لایه کاذب .

ضایعات بیماری طیور برونشیت

در مجرای تنفسی، نای، سینوس‌ها و مجرای بینی ممکن است حاوی ترشحات سروزی، کاتارال یا کازئوس باشند و کیسه‌های هوا در ابتدا یک اگزودای کف آلود دارند که به سمت غلیظ شدن ابری پیش می‌رود. اگر با عفونت با E coli عارضه شود ، ممکن است ایرساکولیت موردی، پری هپاتیت و پریکاردیت وجود داشته باشد. پرندگانی که در سنین بسیار جوان آلوده می شوند ممکن است دارای لوله های تخمدان کیستیک باشند، در حالی که در پرندگانی که در دراز کشیدن آلوده شده اند، مجرای تخمدان با وزن و طول کاهش یافته و تخمدان ها پسرفت دارند. عفونت با سویه های نفروپاتوژن منجر به تورم و رنگ پریدگی کلیه ها می شود و لوله ها و حالب ها با اورات متسع می شوند. در پرندگان مبتلا به سنگ ادراری، حالب ممکن است با اورات متسع شده و حاوی سنگ ادرار باشد و کلیه ها ممکن است آتروفی شوند.

بیشتر بخوانید : قیمت تجهیزات مرغداری

 

کنترل بیماری طیور برونشیت

 

برای کنترل بیماری طیور برونشیت  از واکسن‌های زنده و کشته‌شده ضعیف‌شده استفاده می‌شود، اما واکنش متقاطع کم یا عدم وجود واکنش متقاطع بین انواع مستلزم استفاده از نوع صحیح واکسن است همچنین کنترل این بیماری تا حدود زیادی به استفاده از صحیح از دستگاه جوجه کشی نیز مرتبط میشود.

هیچ دارویی سیر عفونت IBV را تغییر نمی دهد، اگرچه درمان ضد میکروبی ممکن است مرگ و میر ناشی از عفونت های باکتریایی را کاهش دهد. در هوای سرد، افزایش دمای محیط ممکن است مرگ و میر را کاهش دهد و کاهش غلظت پروتئین در خوراک و تامین الکترولیت ها در آب آشامیدنی ممکن است به شیوع بیماری های ناشی از سویه های نفروپاتوژن کمک کند.

واکسن های ضعیف شده زنده مورد استفاده برای ایمن سازی ممکن است علائم تنفسی خفیفی ایجاد کنند. این واکسن ها ابتدا با اسپری، آب آشامیدنی یا قطره چشمی به جوجه های 1 تا 14 روزه داده می شود و معمولاً پرندگان تقریباً 2 هفته پس از واکسیناسیون اولیه مجدداً واکسینه می شوند. واکسیناسیون مجدد با یک سروتیپ متفاوت می تواند حفاظت وسیع تری را القا کند. واکسن های غیرفعال ضعیف شده یا کمکی را می توان در پرورش دهندگان و لایه ها برای جلوگیری از تلفات تولید تخم مرغ و همچنین برای انتقال آنتی بادی های محافظ مادر به فرزندان استفاده کرد.

انواع مختلفی از IBV وجود دارد، و انواع جدید یا انواع آن، که به طور کامل توسط واکسن‌های موجود کنترل نمی‌شوند، نسبتاً مکرر شناسایی می‌شوند. ویروس‌های مختلف از نظر تاریخی از جهش‌هایی ناشی می‌شوند که در طول زمان با تکثیر ویروس (رانش ژنتیکی) جمع می‌شوند. با این حال، نوترکیبی می‌تواند در کروناویروس‌ها رخ دهد و ممکن است منجر به ویروس‌های منحصربه‌فردی شود که ممکن است باعث بیماری شوند یا نباشند. انتخاب واکسن ها باید بر اساس دانش شایع ترین نوع ویروس در منطقه باشد. ارتباط بین نوع IBV و محافظت ناقص است و انتخاب مناسب ترین واکسن یا ترکیبی از واکسن ها ممکن است نیاز به ارزیابی تجربی در داخل بدن داشته باشد.

رایج ترین واکسن های زنده مورد استفاده در سراسر جهان حاوی مشتقاتی از سویه ماساچوست (Mass41، H120 و H52) هستند. علاوه بر این، تعدادی از انواع مختلف واکسن IBV دارای مجوز برای استفاده در کشورهای مختلف و همچنین واکسن‌های زنده و کشته شده خودزاد خاص برای نوع ویروس در منطقه هستند.