شناخت بیماری تنفسی مرغ

شناخت بیماری تنفسی مرغ برای افرادی که در حوزه طیور فعالیت دارد بسیار ضروریست چرا که عدم شناخت این موضوع میتواند خسارات جبران ناپذیری برای شما به ارمغان بیاورد.

نشانه های بیماری تنفسی مرغ

بیماری تنفسی مرغ اغلب خود را با یک یا چند پرنده نشان می دهد که صدای تق تق یا عطسه می کنند و سر خود را بیش از حد تکان می دهند. این پرندگان می توانند ترشحاتی از سوراخ های منقار و چشم های کف آلود یا جاری داشته باشند. در موارد شدید این پرندگان می توانند سینوس های متورم داشته باشند (به صورت تورم در اطراف چشم ظاهر می شود)، غذا خوردن را متوقف کرده و در موارد شدید می میرند.

اگر پرنده شما هر یک از این علائم را داشت، بهتر است با دامپزشک خود مشورت کنید زیرا معمولاً درمان آنتی بیوتیکی توصیه می شود. به طور کلی دامپزشک شما اغلب توصیه می کند که کل گروه پرندگان باید درمان شوند. معمولاً دارو در آب آنها داده می شود، اما در پرندگان شدیداً بیمار، تزریق ممکن است بهترین گزینه باشد.

پرندگانی که از بیماری تنفسی رنج می برند باید همیشه از سایر مرغ های سالم جدا شوند، مقدار زیادی TLC داده شود و در صورت لزوم مورد توجه دامپزشکی قرار گیرند.

علت بیماری تنفسی مرغ

تعدادی از عوامل مستعد کننده برای بیماری های تنفسی در جوجه ها وجود دارد: مانند هر حیوان دیگری، استرس می تواند باعث بروز بیماری زمینه ای شود. این استرس می تواند دما و رطوبت شدید، تراکم بالا، حمل و نقل، بردن به نمایشگاه طیور و معرفی حیوانات جدید به یک گله موجود/تأسیس شده باشد.

تعدادی از عوامل بیماری زای احتمالی در بیماری های تنفسی در جوجه ها دخیل هستند. یک آزمایش خون ساده می تواند مشخص کند که کدام یک (ها) علت هستند. اغلب مواردی وجود دارد که بیش از یک پاتوژن درگیر هستند، شایع ترین آنها مایکوپلاسما گالی سپتیکوم (MG)، برونشیت عفونی (IB)، ویروس تراکئیت کرگدن پرندگان (ART) و ویروس لارنگوتراکئیت عفونی (ILT) هستند.

مایکوپلاسما گالی سپتیکوم نوعی باکتری است که می تواند باعث بیماری تنفسی در مرغ و سایر طیور شود. علائم بالینی تورم سینوس ها، عطسه و چشم های کف آلود آبریزش است. در موارد خاص می تواند باعث تورم مفاصل و متعاقبا لنگش شود. این می تواند مجرای تخمک را آلوده کند، بنابراین رنگ و کیفیت پوسته تخم مرغ را تغییر می دهد و بنابراین می تواند از طریق تخم به جوجه ها منتقل شود.

هنگامی که یک مرغ آلوده می شود، تا آخر عمر آلوده می شود، اگرچه علائم بالینی با گذشت زمان و درمان کاهش می یابد، اما آنها همیشه در معرض عود به خصوص در زمان استرس هستند.

ART یک پنومو ویروس است که باعث تورم سر، سینوس‌های متورم، عطسه و در موارد شدید علائم عصبی می‌شود.

IB یک ویروس کرونا است که معمولاً در پرندگان جوان باعث عطسه، کف چشم و سینوس‌های متورم می‌شود. با این حال مانند مایکوپلاسما می تواند مجرای تخمک را آلوده کند و رنگ و کیفیت پوسته تخم مرغ را تغییر دهد اما برخلاف مایکوپلاسما جوجه ها را از طریق تخم آلوده نمی کند. عفونت شدید IB در پرندگان ماده جوان می‌تواند به طور دائمی به مجرای تخمدان آسیب برساند و باعث شود که برای همیشه تخمک را از تخمدان به دریچه حمل نکند، بنابراین تخم‌ها در داخل تخمگذاری می‌شوند. این تخم‌های درون پرنده به آرامی جذب می‌شوند اما محیطی عالی برای باکتری‌ها فراهم می‌کنند، بنابراین لایه‌های داخلی برای ابتلا به پریتونیت تخم‌مرغ آسیب‌پذیر هستند. سرعت جذب کمتر از سرعتی است که او به تخم‌گذاری در داخل ادامه می‌دهد، این می‌تواند منجر به تجمع تخم‌ها در شکم مرغ شود که باعث می‌شود او موضعی شبیه پنگوئن اتخاذ کند.

ILT یک ویروس تبخال است و باعث علائم تنفسی مشابه می شود. ILT اغلب منجر به یک پلاک خون و مخاط می شود که می تواند نای مرغ (لوله باد) را مسدود کند و منجر به خفگی پرنده به مرگ شود. این ویروس مانند مایکوپلاسما هرگز از بین نمی رود و در مواقع استرس می تواند عود کند. مانند سایر ویروس های تبخال، برای تمام عمر است.

علاوه بر این جوجه ها در مقایسه با پستانداران سیستم تنفسی منحصر به فردی دارند. آنها دارای کیسه های هوایی هستند که بسیار نازک هستند و هنگامی که ویروس هایی مانند IB به سلول های محافظ نای (نای) آسیب می رسانند، پرندگان می توانند به راحتی در باکتری ها تنفس کنند که می توانند از کیسه های هوایی به داخل شکم عبور کرده و باعث پریتونیت شوند.

بیشتر بخوانید : فروش قفس دست دوم مرغ تخم گذار

جلوگیری از بیماری تنفسی مرغ

بهترین راه برای جلوگیری از بیماری تنفسی مرغ این است که استرس را به حداقل برسانید، اطمینان حاصل کنید که تراکم جوراب و تهویه مناسب است و پرندگان بدون بیماری را از یک تامین کننده معتبر خریداری کنید که حداقل به مدت سه هفته در قرنطینه بوده اند (سعی کنید از محلی خریداری نکنید. بازارها).

اگر پرندگان خود را پرورش می دهید و مشکلات بیماری مداومی دارید، می توانید واکسیناسیون مرغداری خود را در نظر بگیرید.

درمان بیماری تنفسی مرغ

در ماکیان اصلی بیماری تنفسی مرغ عمدتا ویروسی هستند که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند. این ویروس ها اغلب به سیستم تنفسی آسیب می رسانند و به باکتری های ثانویه مانند E.coli و Pasteurella اجازه می دهند تا عفونت ایجاد کنند. در موارد شدید مسمومیت خونی که به آن سپتی سمی گفته می شود. عفونت های باکتریایی ممکن است نیاز به درمان آنتی بیوتیکی داشته باشند و برای این کار باید با دامپزشک محلی خود تماس بگیرید .

اگر پرندگان شما تحت استرس، ناشی از آب و هوای بد، در زمان پوست‌اندازی، تخم‌ریزی یا تازه وارد شدن به محیط هستند، دادن مولتی ویتامین طیور یا باکتری‌های دوست بریل به آنها برای حمایت از آنها در این استرس، خطر ابتلا به عوامل بیماری‌زا را کاهش می‌دهد. با تقویت آنها آسیب پذیر هستند همچنین استفاده از دستگاه پرکن تمیز و دستگاه جوجه کشی مناسب نیز تاثیر بسزایی دارد.