علت بیماری اسپرژیلوس طیور

بیماری اسپرژیلوس طیور یک بیماری عفونی پرندگان و پستانداران است که توسط قارچ های  گروه آسپرژیلوس  ایجاد می شود که استفاده از دستگاه جوجه کشی و دستگاه پرکن الوده و عفونی  بی تاثیر نیست. در حالی که این بیماری می تواند پستانداران وحشی را تحت تاثیر قرار دهد، در پرندگان شایع تر است، بنابراین پرندگان کانون توجه این شرح بیماری خواهند بود. جنس  آسپرژیلوس  اولین بار در سال 1729 توصیف شد و اولین بار در اوایل قرن 18 به عنوان عامل بیماری در پرندگان وحشی شناخته شد.

بیماری اسپرژیلوس طیور یک بیماری پرندگان اهلی و آزاد است که در اثر عفونت با کسری از قارچ های جنس آسپرژیلوس ایجاد می شود. گونه ها را می توان با مورفولوژی کلنی و مشخصه های میکروسکوپی کنیدی ها و کونیدیوفورها یا PCR شناسایی کرد و جدایه ها را می توان با تایپ ریزماهواره ای تایپ کرد. گزینه های سرودیاگنوستیک برای آزمایش به روش های تشخیص آنتی بادی و آنتی ژن محدود می شود. حساسیت این تست ها را می توان با استفاده از الکتروفورز پروتئین افزایش داد. در بسیاری از کشورها، هیچ داروی ضد قارچی سیستمیک برای استفاده در پرندگان مولد غذا ثبت نشده است و مقاومت به داروهای ضد قارچ در آسپرژیلوس گزارش شده است.سویه های مشتق شده از پرندگان مهمترین راهبرد پیشگیری از آسپرژیلوزیس پایین نگه داشتن فشار عفونت با تهویه کافی و همچنین تمیز کردن و ضد عفونی کردن است.

بیشتر بخوانید : قفس مرغ گوشتی

اهمیت شناخت بیماری اسپرژیلوس طیور

اسپرژیلوس قارچ ها تقریباً در همه جای محیط هستند و می توانند باعث بیماری در حیوانات وحشی و اهلی و همچنین انسان شوند. با این حال، این بیماری مسری نیست، یعنی نه از حیوانی به حیوان دیگر و نه از حیوان آلوده به انسان منتقل می شود. بیشتر موارد انسانی آسپرژیلوزیس در افرادی رخ می دهد که دارای نقصی در سیستم ایمنی خود هستند (کودکان، افراد مسن، کسانی که داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی مصرف می کنند و کسانی که بیماری هایی دارند که عملکرد ایمنی آنها را سرکوب می کند). همین امر در مورد پرندگان نیز صادق است. به عنوان مثال، سمیت سرب، که سیستم ایمنی را سرکوب و ضعیف می کند، می تواند عقاب های طاس (و گونه های دیگر) را مستعد ابتلا به آسپرژیلوزیس کند. شیوع آسپرژیلوزیس در پرندگان وحشی ممکن است با شیوع در پرندگان اهلی همراه باشد در صورتی که آنها به منبع مشترک قارچ دسترسی داشته باشند. در جمعیت های وحشی، شیوع آسپرژیلوزیس می تواند منجر به مرگ و میر بالا شود. آسپرژیلوزیس در پرندگان وحشی که در اسارت نگهداری می شوند نیز می تواند مشکل ساز باشد.

گونه های تحت تأثیر بیماری اسپرژیلوس طیور

همه گونه های پرندگان (وحشی و اهلی) مستعد ابتلا به آسپرژیلوزیس هستند، اگرچه اکثر موارد گزارش شده در شکارچیان، پرندگان آبزی و مرغان دریایی رخ می دهد. بسیاری از گونه های پستانداران اهلی (گاو، اسب، گوسفند، خوک و …) و وحشی (گوزن، گاومیش کوهان دار، خرگوش، آهو و غیره) با این بیماری گزارش شده اند، اما موارد پراکنده بوده و نگران کننده نیست. برای جمعیت ها انسان ها می توانند آلوده شوند.

توزیع بیماری اسپرژیلوس طیور

به استثنای قطب جنوب،  قارچ‌های آسپرژیلوس  در سراسر جهان یافت می‌شوند و اغلب در انواع گونه‌های پرندگان در سراسر نیوانگلند تشخیص داده می‌شوند. در خاک و در حال پوسیدگی حیوانات، گیاهان و مواد خوراکی، به ویژه دانه‌ها، خوراک‌ها، غلات، بادام زمینی، غلات و سبزیجات در حال پوسیدگی زندگی می‌کند.

انتقال بیماری اسپرژیلوس طیور

بیماری اسپرژیلوس طیورر عمدتاً از طریق استنشاق اسپورهای قارچی منتقل می شود. این قارچ در محیط گرم و مرطوب می تواند تعداد زیادی هاگ تولید کند. پرندگان و پستانداران سالم می توانند تعداد مشخصی هاگ را بدون اینکه بیمار شوند تنفس کنند. به عنوان مثال، مطالعات نشان می دهد که جوجه های یک روزه باید حدود 6 میلیون هاگ را تنفس کنند تا به طور مرگبار بیمار شوند، در حالی که پرندگان بالغ باید 17 میلیون هاگ را استنشاق کنند تا بیماری کشنده ایجاد کنند. برخی از گونه های حساس تر ممکن است برای ایجاد بیماری کشنده به دوز کمتری نیاز داشته باشند. مصرف خوراکی هاگ بعید است که باعث ایجاد بیماری جدی شود، اما آسپرژیلوزیس زمانی قابل انتقال است که هاگ در زخم های سوراخ شده به بدن وارد شود. اسپورهای آسپرژیلوس  قادر به نفوذ به پوسته تخم هستند و می توانند منجر به مرگ جنینی یا جوجه ریزی جوجه های آلوده شوند.

شیوع بیشتر زمانی رخ می دهد که جمعیت هایی که با تراکم بالا در کنار هم جمع می شوند، مانند هنگام مهاجرت، در معرض منبع مشترک  آسپرژیلوس قرار گیرند . موارد پراکنده افراد مبتلا به آسپرژیلوزیس در طبیعت نیز رخ می دهد، اما بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. بیشتر شیوع در پرندگان آبزی در پاییز و اوایل زمستان رخ می دهد. همه پرندگان در مواقع استرس یا کاهش عملکرد ایمنی بیشتر مستعد ابتلا به آسپرژیلوز هستند. به عنوان مثال، پرندگانی که دچار سوءتغذیه، روغن گیری، اسیر شده و در اسارت می شوند، پر ازدحام و یا از بیماری دیگری رنج می برند، احتمال بیشتری برای ابتلا به آسپرژیلوزیس بالینی دارند. شرایط نامناسب زندگی در اسارت، مانند تهویه و بهداشت نامناسب، رطوبت و دمای بالا و غذای قدیمی پرندگان می تواند غلظت  آسپرژیلوس را افزایش دهد. هاگ و در نتیجه احتمال شیوع آسپرژیلوزیس در گله اسیر را افزایش می دهد.

علائم بیماری اسپرژیلوس طیور

بیماری اسپرژیلوس طیور می تواند باعث بیماری حاد یا مزمن شود. پرندگانی که به طور حاد آلوده شده اند به سرعت در اثر ناراحتی تنفسی می میرند. این پرندگان ممکن است بی‌حالی، کم‌آبی، بی‌اشتهایی، اسهال و نفس نفس زدن را قبل از مرگ نشان دهند. برخی از پرندگان ممکن است بدون مشاهده علائم بالینی مرده پیدا شوند. عفونت‌های حاد در پرندگان جوان‌تر شایع‌تر است، در حالی که پرندگان مسن‌تر مستعد ابتلا به بیماری‌های مزمن و آهسته پیشرونده هستند. پرندگان مبتلا به بیماری مزمن ممکن است از دست دادن وضعیت بدن، بی حالی، از دست دادن اشتها، مشکل در پرواز و تنفس، استفراغ و اسهال را نشان دهند. آنها همچنین ممکن است علائم بیماری عصبی را نشان دهند. بسیاری از سیستم های اندام ممکن است تحت تأثیر قرار گیرند، اما آسپرژیلوزیس معمولاً سیستم تنفسی را هدف قرار می دهد. هنگامی که قارچ ایجاد می شود، مواد سمی یا سمی تولید می کند که می تواند به بافت های مختلف آسیب برساند. در کالبدگشایی، پرندگانی که به طور مزمن آلوده شده اند، پلاک ها یا ندول های زرد یا سفید مانند پنیر در ریه ها، کیسه های هوایی و سایر اندام ها مانند کبد خواهند داشت. آنها همچنین ممکن است قارچی در بافت های تنفسی رشد کنند که شبیه کپک نان است. پرندگان مبتلا به عفونت حاد احتمال بیشتری دارد که دارای ریه های سفت و قرمز تیره با گره های کوچک زرد رنگ پراکنده در سراسر آن باشند.

تشخیص بیماری اسپرژیلوس طیور

برای شناسایی قارچ آسپرژیلوس  می توان از چندین آزمایش آزمایشگاهی و ارزیابی میکروسکوپی استفاده کرد  .

درمان بیماری اسپرژیلوس طیور

درمان آسپرژیلوزیس اغلب موثر نیست، اما می توان از داروهای ضد قارچ موضعی یا تزریقی برای درمان پرندگان اهلی یا وحشی اسیر استفاده کرد. درمان همچنین می تواند شامل برداشتن ضایعات و مراقبت های حمایتی باشد. درمان پرندگان وحشی آزاد امکان پذیر نیست.

مدیریت بیماری اسپرژیلوس طیور

بیماری اسپرژیلوس طیور به طور طبیعی تقریباً در همه جای خاک وجود دارد، بنابراین نمی توان آن را از محیط زیست حذف کرد. با این حال، جمعیت پرندگان وحشی اغلب شیوع آسپرژیلوزیس را در نتیجه دانه های کپک زده، برنج یا ذرت دور ریخته شده از مناطق کشاورزی تجربه می کنند. دسترسی به منابع ضایعات کشاورزی کپک زده باید حذف شود. دانخوری پرندگان همچنین می تواند منبع بالقوه قرار گرفتن در معرض آسپرژیلوزیس برای پرندگان وحشی باشد، بنابراین اطمینان از تازه بودن و عاری از کپک زدن بذر در دانخوری ضروری است. جمعیت های بزرگ پرندگان در اسارت نباید بیش از حد شلوغ باشند و باید در مناطق تمیز با تهویه مناسب و کنترل دما و رطوبت نگهداری شوند. افرادی که با کلنی های متراکم پرندگان وحشی یا اهلی کار می کنند باید از ماسک صورت مخصوصاً در حضور خوراک مرطوب، بستر یا مدفوع استفاده کنند. در صورت مشکوک بودن به آسپرژیلوزیس، افراد هنگام کالبد شکافی پرندگان نیز باید از ماسک استفاده کنند. شکارچیان نباید پرندگان مبتلا به این بیماری را مصرف کنند زیرا اگرچه این بیماری با خوردن گوشت پرنده آلوده قابل انتقال نیست، اما شکارچیان با استنشاق هاگ لاشه ها در معرض خطر قرار می گیرند.