شناخت بیماری آنفلوانزای طیور

شناخت بیماری آنفلوانزای طیور از حیث نگهداری و مراقبت طیور امری حیاتی میباشد.

اطلاعات بیماری آنفلوانزای طیور

بیماری آنفلوانزای طیور یا آنفولانزای پرندگان به بیماری ناشی از عفونت با ویروس های آنفلوانزای پرندگان (آنفولانزای پرندگان) نوع A اشاره دارد. این ویروس ها به طور طبیعی در بین پرندگان آبزی وحشی در سراسر جهان پخش می شوند و می توانند طیور اهلی و سایر گونه های پرندگان و جانوران را آلوده کنند. ویروس آنفولانزای پرندگان به طور معمول انسان را مبتلا نمی کند. با این حال، عفونت های پراکنده انسان با ویروس های آنفولانزای پرندگان رخ داده است. لینک های زیر اطلاعات بیشتری در مورد آنفولانزای پرندگان ارائه می دهند.

بیماری آنفلوانزای طیور توسط سویه‌های آنفلوانزای A ایجاد می‌شود که معمولاً فقط پرندگان وحشی و طیور اهلی را مبتلا می‌کنند. عفونت های ناشی از برخی از این سویه ها در انسان شناسایی شده است. انتقال از انسان به انسان محدود است، بیشتر موارد از حیوانات، معمولاً طیور ان هم به دلیل استفاده از دستگاه پر کن و جوجه کشی الوده است، به دست می‌آید.

بیشتر زیرگروه‌های بیماری آنفلوانزای طیور که باعث عفونت‌های انسانی شده‌اند، ویروس‌های H5، H7 و H9 هستند. بیشتر موارد آنفلوانزای پرندگان در انسان توسط سویه های آسیایی H5N1 و H7N9 ایجاد شده است، اما انواع دیگر نیز باعث برخی عفونت های انسانی شده اند. عفونت آنفلوانزای پرندگان اغلب در پرندگان وحشی بدون علامت است، اما ممکن است باعث بیماری بسیار کشنده در طیور اهلی شود. پستانداران دریایی همچنین می توانند با گونه های آنفلوانزای پرندگان (به عنوان مثال H10N7 در فوک های بندری) آلوده شوند و عفونت بعدی در انسان گزارش شده است.

انسان می تواند از طریق استنشاق یا تماس مستقیم با ترشحات (بزاق، مخاط یا مدفوع) پرندگان آلوده به ویروس آنفلوانزای پرندگان مبتلا شود. این احتمال وجود دارد که ویروس‌های آنفلوانزای پرندگان با هر ویژگی آنتی‌ژنی، هر زمان که ویروس جهش پیدا می‌کند، آنفولانزا را در انسان ایجاد کند و آن را قادر می‌سازد به مکان‌های گیرنده اختصاصی انسان در دستگاه تنفسی بچسبد. از آنجایی که همه ویروس‌های آنفولانزا قادر به تغییر ژنتیکی سریع هستند، گونه‌های پرندگان احتمالاً می‌توانند این توانایی را به دست آورند که از طریق جهش مستقیم یا از طریق دسته‌بندی مجدد زیرواحدهای ژنومی با گونه‌های انسانی در طول همانندسازی در انسان، حیوان یا پرندگان، از فردی به فرد دیگر منتقل شوند. میزبان. اگر این سویه ها توانایی انتشار موثر از فردی به فرد دیگر را به دست آورند، ممکن است یک بیماری همه گیر آنفولانزا ایجاد شود.

همه موارد عفونت انسانی با زیرگروه آنفلوانزای A غیر از H1 یا H3 باید گزارش شود.

تاریخچه بیماری آنفلوانزای طیور

اولین موارد انسانی H5N1 در هنگ کنگ در سال 1997 کشف شد. بسیاری از بیماران علائم تنفسی شدید داشتند و میزان مرگ و میر بالا بود. با از بین بردن جمعیت پرندگان اهلی، سرایت به انسان مهار شد. با این حال، در سال 2003 و 2004، عفونت H5N1 در انسان دوباره ظاهر شد، و موارد گاه به گاه همچنان گزارش می شود، عمدتا در آسیا و خاورمیانه. یک عفونت انسانی در سال 2021 تایید شد و آن در هند بود. بیش از 800 عفونت انسانی و بیش از 400 مرگ از سال 2003 تایید شده است .

از سال 2014، بیش از 50 عفونت انسانی با H5N6 ثبت شده است. همه در منطقه غربی اقیانوس آرام، بیشتر در سرزمین اصلی چین رخ داده اند.

در فوریه 2021، اولین عفونت انسانی با H5N8 در 7 کارگر مرغداری در روسیه گزارش شد. همه موارد خفیف یا بدون علامت گزارش شده است. هیچ انتقالی از انسان به انسان مشاهده نشد و خطر آن برای عموم مردم بسیار کم در نظر گرفته می شود .

در اوایل سال 2013، شیوع گسترده آنفلوانزای مرغی H7N9 در انسان در چندین استان جنوب شرقی چین رخ داد. حدود یک سوم موارد کشنده بودند، اما بیماری قابل توجه معمولاً فقط در بیماران مسن رخ می داد. انتقال پایدار از انسان به انسان اتفاق نیفتاد، اگرچه شواهدی مبنی بر محدود بودن انتقال از انسان به انسان وجود دارد. به نظر می رسد که عفونت انسان از قرار گرفتن مستقیم در معرض پرندگان آلوده در بازارهای مرغ زنده (مرطوب) باشد، جایی که پرندگان برای مصرف بعدی در خانه خریداری می شوند. شیوع بیماری در اواخر بهار 2013 به اوج خود رسید، (تا حدی به دلیل تعطیلی بازارها) فروکش کرد، اما سپس در اوایل پاییز دوباره ظاهر شد. شیوع فصلی معمولاً با افزایش ترافیک طیور و حمل و نقل طیور برای جشن‌های سال نو چینی مطابقت دارد.

موج ششم آنفلوانزای مرغی H7N9 در انسان در چین با نزدیک به 800 مورد در سال 2016-2017 به اوج خود رسید و از آن زمان تاکنون تنها موارد پراکنده گزارش شده است. در سراسر جهان، بیش از 1500 مورد انسانی و حداقل 615 مورد مرگ از سال 2013 به سازمان بهداشت جهانی گزارش شده است . برخی از موارد آنفولانزای پرندگان H7N9 آسیایی در خارج از سرزمین اصلی چین گزارش شده است، اما بیشتر در افرادی رخ داده است که قبل از بیمار شدن به سرزمین اصلی چین سفر کرده بودند.

عفونت انسان با دیگر گونه های آنفلوانزای پرندگان به صورت پراکنده رخ داده است، از جمله H7N3 در کانادا، H7N7 در هلند، H7N4 و H9N2 عمدتا در چین.

داده های نظارتی نشان می دهد که بسیاری از عفونت های آنفلوانزای پرندگان ممکن است علائم تنفسی خفیف ایجاد کنند یا حتی تحت بالینی باشند. با این حال، پنومونی شدید با میزان مرگ و میر بالا در خوشه های H5N1، H5N6 و H7N9 گزارش شده است.

علائم و نشانه های بیماری آنفلوانزای طیور

تظاهرات آنفلوانزای پرندگان مانند آنفلوانزای فصلی است . با این حال، شدت بیماری و میزان مرگ و میر موارد بیشتر است، اگرچه با تنوع گسترده بسته به سویه ویروسی.

 

تشخیص بیماری آنفلوانزای طیور

واکنش زنجیره ای ترانس کریپتاز-پلیمراز معکوس (RT-PCR)

یک سندرم بالینی مناسب در یک بیمار که در معرض یک فرد شناخته شده آلوده یا در معرض پرندگان در یک منطقه با شیوع مداوم آنفلوانزای پرندگان قرار گرفته است، باید این عفونت را مورد توجه قرار دهد. سابقه سفر اخیر به مناطقی با انتقال مداوم ویروس از طیور خانگی به انسان (مثلاً برای H5N1، مصر، اندونزی و ویتنام) به علاوه قرار گرفتن در معرض پرندگان یا افراد آلوده، باید آزمایش آنفولانزای A را با RT-PCR با استفاده از بینی یا سواب گلو بیماران مبتلا به بیماری دستگاه تنفسی تحتانی می توانند از خلط، آسپیراسیون داخل تراشه یا مایع شستشوی برونش آلوئولار نمونه برداری کنند. کشت ارگانیسم نباید انجام شود زیرا اقدامات احتیاطی ویژه برای این ویروس های بسیار بیماری زا مورد نیاز است.

موارد مشکوک و تایید شده به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری گزارش می شود.

بیشتر بخوانید : قیمت دانخوری اتوماتیک مخصوص مرغداری

درمان بیماری آنفلوانزای طیور

  • Oseltamivir یا Zanamivir (مهار کننده نورآمینیداز)
  • بالوکساویر (مهارکننده اندونوکلئاز)

 

درمان با اسلتامیویر یا زانامیویر (مهارکننده‌های نورآمینیداز) در دوزهای معمول نشان داده شده است.

ویروس های H7N9 و H5N1 به داروهای ضد ویروسی قبلی آمانتادین و ریمانتادین مقاوم هستند . مقاومت یا کاهش حساسیت به اسلتامیویر نیز گزارش شده است.

داروی ضد ویروسی بالوکساویر یک مهارکننده آندونوکلئاز اسیدی پلیمراز است که برای درمان بیماران بالای 12 سال مبتلا به آنفلوانزای حاد بدون عارضه که بیش از 48 ساعت علامت داشته اند، اندیکاسیون دارد.

 

پیشگیری از بیماری آنفلوانزای طیور

چین کمپین‌های فعال واکسیناسیون طیور برای ویروس‌های آنفلوانزای H5 و H7 برای کمک به جلوگیری از سرایت از پرندگان وحشی به اهلی، که احتمال بیشتری برای تماس و انتشار ویروس به انسان دارند، دارد. گسترش با شناسایی و از بین بردن گله های آلوده پرندگان اهلی مهار می شود. واکسن آنفولانزای پرندگان H5N1 در صورت لزوم توسط مقامات بهداشت عمومی برای توزیع در دسترس است. واکسن استاندارد آنفولانزا از آنفولانزای پرندگان جلوگیری نمی کند.