شناخت انواع بیماری پای مرغ

شناخت انواع بیماری پای مرغ سبب میشود که به راحتی این بیماری را درمان کنیم. یکی از مشکلات رایج پای مرغ و بیماری های ساق پا، مایت ساق پا و پای بامبل است که درمان هر دوی آنها آسان است یک نوع آرتریت که به عنوان نقرس شناخته می شود، کمتر رایج است، اما گاهی اوقات با مایت ساق پا یا بامبل اشتباه گرفته می شود، که پیشگیری از آن بسیار آسان تر از درمان است.

انواع بیماری پای مرغ

  • کنه ساق پا
  • پا بامبل

کنه ساق پا

یکی از انواع بیماری پای مرغ کنه ساق فلس دار ( Knemidocoptes  mutans )که  یک انگل خاکستری کم رنگ، گرد و ریز مرغ است که فقط حدود 1/100 اینچ قطر دارد. احتمال حمله به پرندگان مسن‌تر بیشتر است، اما می‌تواند جوجه‌های جوانی که با پرندگان پیر نگهداری می‌شوند را نیز تحت تأثیر قرار دهد. زیر فلس ها روی ساق و پای مرغ حفر می کند و با ایجاد زباله هایی که در زیر آنها جمع می شود، فلس ها را بالا می برد. در نتیجه، ساقه ها ضخیم می شوند و پوسته می شوند و در نهایت تغییر شکل می دهند.

کنه های پا فلس دار با حرکت از پرنده ای به پرنده دیگر در طول خروس به آرامی پخش می شوند. این مشکل پای مرغ را می توان با مسواک زدن ماهی یک بار با مخلوطی از یک قسمت نفت سفید و دو قسمت روغن بزرک (نه روغن موتور) یا دو بار در ماه با یک محصول طبیعی مرغداری قدیمی به نام داروی دامپزشکی VetRx کنترل کرد. که پایه روغن ذرت دارد.

کنه های پا در جوجه ها

کنه های پا فلس دار زیر فلس ها روی ساق و پای مرغ (سمت چپ) فرو می روند و باعث می شوند فلس ها به سمت بیرون بچسبند. تورم مفاصل به دلیل نقرس (راست) ممکن است با تغییر شکل ناشی از پوسته پوسته شدن پا اشتباه گرفته شود. اثر هنری بتانی کاسکی.

بیشتر بخوانید : تجهیزات مرغداری تخمگذار

روش درمان کنه ساق پا

به محض اینکه کنه های پوسته پوسته پا مستقر شدند، عمیقاً زیر فلس های پا فرو می روند و تمام عمر خود را روی مرغ می گذرانند، بنابراین خلاص شدن از شر آنها برای شما سخت خواهد بود. به نظر می رسد هر مرغداری روش مورد علاقه ای برای این مشکلات پای مرغ دارد. یکی از این روش ها استفاده از داروی ایورمکتین است که برای جوجه ها تایید نشده است اما به طور گسترده برای کنترل انگل های داخلی و خارجی استفاده می شود. مرغدارانی که به طور منظم از ایورمکتین برای کنترل کنه های پا و سایر انگل های خارجی استفاده می کنند متوجه می شوند که انگل های داخلی در نهایت به آن مقاوم می شوند.

روش‌های دیگر شامل خفه کردن کنه‌ها با فرو بردن پاهای آسیب‌دیده در روغن نباتی، روغن بزرک یا VetRx است. درمان را هر سه روز یک بار برای عفونت خفیف، هر روز برای یک عفونت شدید تکرار کنید. کثیف‌تر از استفاده از روغن قطره‌ای، پوشاندن آزادانه ساق‌ها و پاها با وازلین (وازلین) است، که بیشتر از روغن باقی می‌ماند و بنابراین فقط یک بار در هفته باید تکرار شود. درمان را تا زمانی ادامه دهید که پوسته های قدیمی از بین بروند و ساقه ها طبیعی به نظر برسند، که نشان می دهد پاها کاملاً عاری از کنه هستند، اگرچه انتظار نداشته باشید که فلس های آسیب دیده به حالت عادی برگردند.

پا بامبل

یک عفونت باکتریایی رایج، به ویژه در بین نژادهای سنگین، آبسه در پد پا است که منجر به لنگش می شود. این مشکل پای مرغ به نام بامبل فوت ( bumblefoot ) از کلمه قدیمی انگلیسی bumble به معنای راه رفتن ناپایدار شناخته می شود. امروزه هسته آبسه گاهی اوقات به عنوان یک بامبل شناخته می شود.

پا بامبل در جوجه ها
Bumblefoot (سمت چپ) به صورت یک توده گال مانند پینه در پد در پایین وسط پا ظاهر می شود و معمولاً یک پا را درگیر می کند. تورم ناشی از نقرس (سمت راست) می تواند منجر به ایجاد زخم های عفونی در زیر مفاصل انگشتان پا شود و به طور معمول هر دو پا را درگیر می کند. اثر هنری بتانی کاسکی.

آبسه ممکن است از مواردی مانند خاراندن در خاک سخت یا صخره‌ای، پریدن از یک سکوی بسیار بلند بر روی بستر فشرده یا تراشه‌دار، یا صرف زمان زیاد برای ایستادن یا راه رفتن روی پارچه‌های بتنی یا سخت‌افزاری ایجاد شود. در نتیجه، پد پا دچار کبودی یا بریدگی می‌شود که به باکتری‌های استاف اجازه ورود می‌دهد.

گهگاه پا بامبل ممکن است نتیجه یک تصادف باشد، همان‌طور که ممکن است فرد دچار ترکش شود. ظهور مکرر پا بامبل در یک گله سیگنال واضحی است که تغییرات مدیریتی درست است. معمولاً اولین علامت این است که مرغ تمایلی به راه رفتن ندارد و هنگام راه رفتن می لنگد. پای مرغ ممکن است متورم و داغ به نظر برسد. در پایین پا یک توده پینه مانند وجود دارد که ممکن است نرم (اگر عفونت اخیر باشد) یا سفت (اگر مدتی است ادامه داشته باشد) و با پوسته سیاه پوشیده شده باشد.

اگر عفونت خیلی پیشرفت نکرده باشد، تمیز کردن پا، تزریق یک آنتی بیوتیک مناسب به آبسه و انتقال پرنده به محیطی تمیز ممکن است تمام کارهای مورد نیاز باشد. اگر آبسه تا مرحله سخت و گال پیش رفته باشد، از بین نمی رود مگر اینکه هسته آن برداشته شود. ممکن است خوش شانس باشید و دامپزشکی را بیابید که مایل به انجام این جراحی باشد، اما به احتمال زیاد باید خودتان این کار را انجام دهید.

روش درمان پا بامبل

ابتدا با قرار دادن مرغ در آب گرم به مدت حدودا 10 دقیقه، آبسه را نرم کنید و پا را به آرامی ماساژ دهید تا هرگونه کثیفی که چسبیده است بشویید. نمک اپسوم حل شده در آب التهاب را کاهش داده و به تسکین پا کمک می کند. از نوشیدن آب مرغ خودداری کنید، زیرا حاوی باکتری است. همچنین اگر نمک اپسوم اضافه شده باشد، ملین است.

پس از خیساندن خوب، دلمه نرم شده به همراه مقداری از هسته زرد، پنیری یا مومی آبسه باید به راحتی کنده شود. پس از برداشتن دلمه، پوست را در دو طرف آبسه به بیرون فشار دهید (فشرده نکنید) تا قسمت بیشتری از هسته بیرون بیاید. تا جایی که می توانید از موچین برای بیرون کشیدن استفاده کنید. اگر آبسه بزرگ و سفت باشد، ممکن است به کمک یک چاقوی تیز، مانند چاقوی جراحی یا چاقوی X-Acto برای خراشیدن یا کندن آن نیاز داشته باشید. خیساندن و خراش دادن هسته را در صورت نیاز تکرار کنید، به آرامی کار کنید و تا زمانی که آبسه کاملا تمیز شود وقت بگذارید.

آبسه را با بتادین، محلول شستشوی زخم نمکی یا هیپوکلریت سدیم (محلول داکین) شستشو دهید. پس از تمیز کردن آبسه، آن را با یک پماد ضد باکتری مانند نئوسپورین بسته بندی کنید. پا را با یک پد گاز بپوشانید که با نوار کمک های اولیه یا نوارهای نازکی از روکش دامپزشکی محکم شده است، مراقب باشید که این پوشش خیلی سفت نشود.

این روش را هر دو یا سه روز یک بار تا زمانی که آبسه بهبود می یابد، تکرار کنید. در ضمن مرغ را در محیطی گرم، ایمن و تمیز با آب فراوان و تغذیه مناسب نگهداری کنید.

البته داشتن دستگاه پر کن و جوجه کشی تمیز نیز بی تاثیر نمیباشد.