شناخت انواع بیماری باکتریایی طیور

شناخت انواع بیماری باکتریایی طیور میتواند به جلوگیری از این بیماری در میان طیور در مرغداری و کشتارگاه جلوگیری کند. بیماری های باکتریایی تقریباً نیمی از مرگ و میرهای غیرمرتبط با شیوع را در جوجه های گوشتی و لایه های تجاری تشکیل می دهند. در طول هفته اول زندگی جوجه های گوشتی، تقریباً 50 درصد از مرگ و میر ممکن است به دلیل عفونت های باکتریایی باشد. شیوع عفونت های باکتریایی ممکن است مرگ و میر را به طور چشمگیری افزایش دهد و در برخی موارد تقریباً گله ها را ریشه کن کند. E . coliعفونت‌های کوکسی گرم مثبت مسئول تلفات و تلفات تولید در طیور در همه گروه‌های سنی و در همه سیستم‌های تولیدی هستند و ممکن است به عنوان چند عاملی در نظر گرفته شوند. متعاقبا، تلاش برای درک و کنترل این عفونت ها از اهمیت بالایی برخوردار است. اگرچه آنتریت نکروز در درجه اول یک بیماری است که جوجه های جوان را تحت تاثیر قرار می دهد، این عفونت در هر سیستم تولیدی از اهمیت عمده ای برخوردار است. علاوه بر افزایش مرگ و میر، تلفات تولید مشاهده شده در عفونت های تحت بالینی ممکن است چشمگیر باشد. سایر عفونت های باکتریایی کلاسیک مانند اریسیپلا و وبا پرندگان در بسیاری از کشورها به دلیل افزایش تولید آزاد و ارگانیک قابل توجه تر شده اند. در نتیجه، این فصل به این عفونت های بسیار مهم می پردازد.

بیماری باکتریایی طیور غیر تنفسی

  1. وبا مرغ – وبا مرغ یک عفونت باکتریایی است که توسط پاستورلا مولتوسیدا ایجاد می شود . این عفونت با نام های پاستورلوز پرندگان و سپتی سمی هموراژیک پرندگان نیز شناخته می شود. پرندگان ممکن است سر، بالش، بالشتک پا و مفاصل متورم نشان دهندکه ممکن است به دلیل بودن این نوع طیور در دستگاه جوجه کشی و دستگاه پرکن مرغ نیز به بقیه طیور سرایت کند.
  2. بوتولیسم – بوتولیسم مسمومیت ناشی از نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که در غذای فاسد وجود دارد. بوتولیسم با نام‌های گردن، فلج پیازی، بیماری اردک غربی و بیماری قلیایی نیز شناخته می‌شود. کرکس بوقلمون تنها میزبان حیوانی است که به این بیماری مقاوم است. بوتولیسم در اردک‌های وحشی رایج است و یکی از قاتل‌های مکرر پرندگان آبزی است، زیرا باکتری‌ها در ماهی‌های مرده و پوشش گیاهی در حال پوسیدگی در امتداد سواحل تکثیر می‌شوند.

بیماری باکتریایی طیوروبا مرغ

پاستورلوز پرندگان، وبا، سپتی سمی هموراژیک پرندگان

گونه های آسیب دیده : پرندگان اهلی از همه گونه ها (عمدتا بوقلمون و مرغ)، پرندگان شکار (به ویژه قرقاول و اردک)، پرندگان قفسی، پرندگان وحشی، و پرندگان موجود در مجموعه های جانورشناسی و پرندگان حساس هستند.

علائم بالینی : وبا پرندگان معمولاً به پرندگان بزرگتر از 6 هفته حمله می کند. در طغیان حاد، پرندگان مرده ممکن است اولین علامت باشند. تب، کاهش مصرف خوراک، ترشحات مخاطی از دهان، پرهای ژولیده، اسهال و تنفس سخت ممکن است دیده شود. با پیشرفت بیماری، پرندگان وزن خود را کاهش می دهند، در اثر عفونت مفاصل لنگ می افتند و صداهای خش خش از اگزودا در مجرای هوا ایجاد می کنند. با مزمن شدن وبا طیور، جوجه ها دچار آبسه و مفاصل متورم و پدهای پا می شوند. اگزودای کیس ممکن است در سینوس های اطراف چشم ایجاد شود. بوقلمون ها ممکن است گردن های پیچ خورده داشته باشند (جدول 3 را ببینید).

انتقال : چندین وسیله انتقال نشان داده شده است. افزودن گله، پرندگان آزادانه، مکان های آلوده، شکارچیان و جوندگان همه احتمالات هستند.

درمان : گله را می توان با یک داروی سولفا (سولفانامیدها، به ویژه سولفادیمتوکسین، سولفاکوینونکسالن، سولفامتازین، و سولفاکوینوکسالن) یا واکسینه کرد، یا هر دو، برای جلوگیری از مرگ و میر ناشی از شیوع بیماری. البته لازم به ذکر است که داروهای سولفا برای استفاده در پولت های بزرگتر از 14 هفته یا برای مرغ های تخمگذار تجاری مورد تایید FDA نیستند. داروهای سولفا در گوشت و تخم مرغ باقی می ماند. می توان از آنتی بیوتیک ها استفاده کرد، اما برای جلوگیری از شیوع به سطوح بالاتر و داروی طولانی مدت نیاز دارد.

پیشگیری : در مزارع بومی پرندگان وبا، واکسیناسیون توصیه می شود. وبا پرندگان را واکسینه نکنید مگر اینکه در مزرعه مشکلی داشته باشید. کنترل جوندگان برای جلوگیری از شیوع بیماری در آینده ضروری است.

بیشتر بخوانید : تولید کننده تجهیزات پلاستیکی مرغداری

بیماری باکتریایی طیور امفالیت

مترادف : بیماری ناف، بیماری جوجه لکه دار

گونه های آسیب دیده : جوجه ها

علائم بالینی: جوجه های مبتلا ممکن است عفونت خارجی ناف، کیسه های زرده بزرگ جذب نشده، پریتونیت با بوی متعفن، ترشحات چسبیده به ناف، ادم پوست ناحیه شکمی بدن، سپتی سمی و کم آبی داشته باشند (جدول 3 را ببینید).

انتقال : عفونت در زمان هچ یا اندکی پس از آن، قبل از بهبودی ناف رخ می دهد. جوجه های حاصل از تخم های کثیف جوجه کشی یا تخم هایی با پوسته های بی کیفیت یا جوجه هایی که به تازگی در جعبه های نگهداری کثیف قرار می گیرند، بیشترین حساسیت را دارند. جوجه هایی که قبل از بهبودی کامل ناف به دلیل دما و/یا رطوبت نامناسب برداشته می شوند نیز حساس تر هستند. تخم‌هایی که در سینی جوجه کشی منفجر می‌شوند، سایر تخم‌های داخل سینی را آلوده کرده و بروز آن را افزایش می‌دهند.

درمان : درمان خاصی برای امفالیت وجود ندارد. بیشتر پرندگان مبتلا در چند روز اول زندگی می میرند. پرندگان سالم نیازی به دارو ندارند.

پیشگیری : کنترل از طریق پیشگیری از طریق بهداشت موثر جوجه کشی، روش های جوجه کشی، نظارت بر گله های پرورش دهنده و جابجایی مناسب تخم ها قبل از جوجه کشی انجام می شود. جوجه های موش باید از دریچه خارج شده و از بین بروند. اگر تلفات جوجه ها بیش از 3 درصد باشد، گله های پرورش دهنده و روش های جابجایی و جوجه ریزی باید بررسی شوند.