شناحت بیماری طیور برونشیت + راهکار پیشگیری و درمان آن

برونشیت عفونی پرندگان (IB) احتمالاً یکی از شایع ترین بیماری های طیور در سراسر جهان است که به دلیل ماهیت بسیار مسری آن است. این بیماری توسط یک گاما ویروس کرونا ایجاد می شود که بر سیستم تنفسی، ادراری و تولید مثلی جوجه ها تأثیر می گذارد و بسته به ویژگی های تروپیسم بافتی سویه ویروسی مهاجم، باعث ایجاد اختلالات مختلفی می شود.

یک مسئله دیگر، نرخ بالای جهش و توانایی نوترکیبی ویروس IB است. به همین دلیل است که یک ویروس IB وجود ندارد، بلکه بسیاری از ویروس های IB وجود دارد.

تلاش‌های مستمر برای توصیف جدایه‌های مزرعه‌ای سویه‌های ویروس برونشیت عفونی (IBV) که از جوجه‌های گوشتی، لایه‌ها یا عملیات پرورش‌دهنده در کشورهای مختلف پدید می‌آیند، ترسیم نقشه‌های اپیدمیولوژیک بر روی توزیع جغرافیایی سویه‌های متعدد IBV موجود در جهان را ممکن می‌سازد. با استفاده از تکنیک‌های زیست‌شناسی مولکولی بسیار حساس، می‌توان به سرعت IBV (qRT-PCR: واکنش زنجیره‌ای پلیمراز رونویسی معکوس بلادرنگ)، اختصاص به گروه‌های ژنتیکی (گروه ژنتیکی خاص qRT-PCR یا توالی‌یابی)، و سپس مشخص کردن سویه‌های مبتنی بر آن را امکان‌پذیر کرد. تغییرات تصادفی در ژنوم (توالی).

Real-time PCR امکان محدودی را برای طبقه بندی ژنتیکی نشان می دهد (که ممکن است برای اهداف خاصی کافی باشد) اما بدون تعیین توالی، شناسایی تغییرات تصادفی با این روش بسیار محدود است. با این حال، پیشرفت‌ها و ساده‌سازی‌های مداوم در این روش‌های حساس ما را قادر می‌سازد تا تکامل مداوم IBV در نقاط مختلف جهان و شیوع گونه‌های مختلف IBV در این زمینه را بهتر درک کنیم. از آنجایی که سویه های متعدد IBV در طول زمان تولید می شوند، برخی از آنها در مدت زمان کوتاهی ناپدید می شوند و برخی از آنها غالب شده و به سایر مناطق جهان گسترش می یابند.

بیشتر بخوانید : خریدار تجهیزات صنایع مرغداری چه باید بداند

با توجه به تغییرات مداوم در سویه های IBV و نیاز به حفاظت از جمعیت های حساس طیور، داشتن واکسن های همولوگ برای ایجاد محافظت قوی در برابر ویروس در گردش ایده آل است. با این حال، از آنجایی که بسیاری از این گونه‌های ویروس ناپدید می‌شوند، ساخت واکسن IBV علیه هر یک از آنها یک کار بسیار چالش برانگیز – عملا غیرممکن است. توسعه و صدور مجوز یک واکسن یک فرآیند زمان‌بر و یک عملیات پرهزینه است که اگر ویروس دیگر در میدان وجود نداشته باشد، ممکن است از بین برود.

با این وجود، ترکیب ویروس‌های مختلف IB، با ویژگی‌های آنتی ژنی متفاوت، برای به دست آوردن یک اثر هم افزایی و در نتیجه گسترش طیف حفاظت ممکن است. در واقع، قبلاً نشان داده شده است که ترکیب سویه‌های مختلف از نظر آنتی ژن، مانند آنهایی که از گروه 793B با سویه‌ای از نوع Mass استفاده می‌شوند، به طور هم افزایی برای افزایش طیف حفاظتی دو واکسن منفرد در صورت استفاده جداگانه عمل می‌کند .

علائم بالینی IBV در جوجه ها

دوره کمون IBV کوتاه و وابسته به دوز است. زمانی که ویروس به صورت داخل تراشه تلقیح می شود ممکن است کمتر از 18 ساعت یا 36 ساعت پس از تزریق چشمی باشد .

در جوجه ها تا سن 4 هفتگی، IB به صورت علائم شدید تنفسی (عطسه، سرفه و رال) ظاهر می شود. رینیت و ورم ملتحمه، افسردگی و ازدحام در اطراف منابع گرما مشاهده می شود.

تشخیص برونشیت عفونی یکی از چالش های کنترل این بیماری است، زیرا علائم بالینی در دستگاه تنفسی در سایر بیماری های طیور شایع است.

میزان عوارض ممکن است به 100٪ برسد. مرگ و میر در جوجه های جوان معمولاً ناچیز است مگر اینکه عفونت ثانویه با عامل دیگری رخ دهد. در چنین مواردی، انفیلتراسیون سلولی التهابی متوسط ​​تا شدید در مخاط دستگاه تنفسی فوقانی وجود دارد که منجر به ضخیم شدن و فشرده شدن مخاط می شود.

در جوجه های یک روزه، عفونت IB می تواند به طور دائمی به مجرای تخمک آسیب برساند و بر تولید و کیفیت تخم مرغ در طول دوره تولید تأثیر بگذارد.

در مرغ های لایه ای آلوده به ویروس IB، اوفوریت و ضایعات نکروبیوتیک دیستروفیک که عمدتاً وسط و یک سوم نهایی پوشش مخاطی لوله تخمک را تحت تأثیر قرار می دهند، مشاهده می شود. مجرای تخمک آتروفی، کیستیک، با رسوبات زرده یا تخم مرغ های کاملاً تشکیل شده در حفره شکمی (به اصطلاح لایه داخلی) است.

عواقب آن کاهش تولید تخم، ظاهر شدن و افزایش تعداد تخم‌های تغییر شکل یافته و بدون رنگدانه یا تخم‌های با پوسته نرم و آلبومین آبکی است.

اثر نفروپاتوژنیک عفونت IBV معمولاً در جوجه های بزرگتر از 4-6 هفته ظاهر می شود و ضایعات دستگاه تناسلی پس از تخم گذاری شروع می شود.

شدت عفونت تنفسی مربوط به IB توسط پاتوژن های باکتریایی یا ویروسی ثانویه مانند E. coli، مایکوپلاسما گالی سپتیکوم، ویروس بیماری نیوکاسل و غیره پیچیده می شود که منجر به ایرساکولیت مزمن و پنومونی می شود.

 

پیشگیری و درمان

از آنجایی که بیماری برونشیت عفونی توسط یک ویروس ایجاد می شود، هیچ درمانی جز عفونت های ثانویه ناشی از باکتری وجود ندارد. این عفونت‌های ثانویه را می‌توان با آنتی‌بیوتیک‌ها درمان کرد تا تأثیرات آن در عملکرد و نتایج گله کاهش یابد همچنین استفاده از دستگاه پر کن و جوجه کشی تمیز نیز لازم است.

بنابراین، اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از شیوع IB با تمرکز بر کنترل خاص و غیراختصاصی بیماری مهم است. اقدامات خاص شامل واکسیناسیون گله است، در حالی که اقدامات غیر اختصاصی بر اساس هنجارهای مربوطه مانند امنیت زیستی است.