تاثیرات بیماری طیور برونشیت

تاثیرات بیماری طیور برونشیت در مجامع مختلف ممکن است خطرات زیادی را به جا بگذارد که در ادامه این تغییرات را ذکر میکنیم. تلفات ناشی از IBV به دلیل رشد ناهموار، دیسترس تنفسی، عوارض بالا، عفونت‌های تنفسی فرصت‌طلب ثانویه (E.coli، متاپنوموویروس پرندگان، H9N2 ویروس آنفلوانزای پرندگان با بیماری‌زای پایین H9N2 و غیره) و داروهای مرتبط، قطره تخم‌مرغ، بسیار پرهزینه است. / یا آسیب کلیه بر اساس گزارش بانک جهانی (شکل 1)، این بیماری پس از آنفولانزای پرندگان بسیار بیماری زا در رتبه دوم پرهزینه ترین بیماری طیور قرار دارد.

 

شکل 1: اطلس جهانی بیماری های دام – تجزیه و تحلیل کمی داده های بهداشت جهانی حیوانات (2006-2009)

این تلفات را می توان در تلفات مزرعه و تلفات فرآوری با توجه به محل مشاهده عوارض بیماری دسته بندی کرد.

 

تاثیر بیماری طیور برونشیت بر مزارع

در مزرعه، شایع ترین تأثیر IB افزایش در مرگ و میر (و در چند مورد، مرگ و میر دیررس)، تبدیل خوراک و افزایش نیاز به دارو است. افزایش وزن روزانه می تواند کاهش یابد و بر وزن نهایی بدن تأثیر بگذارد.

مرگ و میر: مرگ و میر دیررس مشاهده شده در گله های گوشتی آلوده به ویژه مضر است، زیرا پرندگان به وزن و سن ایده آل برای کشتار نزدیک هستند. بنابراین، تمام سرمایه گذاری ها، مانند تغذیه، قبلا انجام شده است.

دارو: به دلیل شیوع عفونت‌های تنفسی فرصت‌طلب ثانویه، مانند باکتری E. coli، در بسیاری از موارد نیاز به درمان گله با آنتی‌بیوتیک وجود دارد. هزینه درمان بالا است و می تواند بر سودآوری تولید طیور تأثیر بگذارد.

 

تاثیر میدانی تأثیر تأثیر اقتصادی (یورو/1000 جوجه‌های گوشتی)
استفاده از آنتی بیوتیک افزایش استفاده 4،5 – 13،75
مرگ و میر 1.38 – 6.18٪ 24 – 108،1
تبدیل خوراک 8 – 46 – 154 – 199 امتیاز 4,34 – 24,92 – 83,45 – 107,83
سود در روز 0.94 – 6.99 گرم

جدول 1: Chacon, J. تاثیر عفونت IBV در تولید مرغ مزرعه ای در شرکت های مختلف در آمریکای لاتین.

 

تاثیر بیماری طیور برونشیت بر کشتارگاه

محیط رقابتی شدید در تجاری‌سازی گوشت، همراه با فشار محیط سازمانی، نیاز به حفظ و اطمینان از اعتبار در نحوه کشتار حیوانات در کشتارگاه‌ها را افزایش می‌دهد و ایمنی غذا را تضمین می‌کند و در عین حال نتیجه اقتصادی را ارائه می‌کند. دوام عملیاتی

به گفته متخصص کشتارگاه José Maurício França از برزیل، عملکرد عملیات صنعتی در کشتارگاه ها ناشی از تعامل متغیرهایی است که به ویژگی های ماده خام دریافتی (به ویژه در رابطه با عملکرد و استفاده از لاشه)، سلامت بستگی دارد. از گله ها و استفاده صحیح از لاشه ها. کیفیت گوشت و فرآوری تکنولوژیک لاشه ها در اینجا عواملی هستند.

برای به دست آوردن نتایج مثبت عملکرد صنعتی، حتی قبل از فرآوری، عملکرد لاشه را بسته به متغیرهای مربوط به ژنتیک و تغذیه در نظر می گیریم. این امر تحت تأثیر یکنواختی گله ها و همچنین امکانات کشاورزی جوجه های گوشتی است. بنابراین، تأثیر متقابل متغیرهای کلیدی شامل: دام، مدیریت، تغذیه، امکانات و در نهایت سلامت، عملکرد فرآوری صنعتی را تعیین خواهد کرد. موفقیت عملیات تجاری با توجه به وزن زنده دریافتی و حتی تعداد کل حیوانات در شرایط کشتار و فرآوری، مشخصه مواد خام دریافتی خواهد بود.

یکپارچگی لاشه شرایط بهداشتی جوجه های گوشتی دریافت شده را که توسط شاخص محکومیت تعیین می شود، در نظر می گیرد. این در کیلوگرم محکوم به، در کل واحد پرنده، یا کل تا حدی محکوم بیان می شود. با این حال، نیاز به تمایز بین علل را در نظر بگیرید، با توجه به اینکه آیا علل محکومیت به محیط کشاورزی یا محیط کشتار مرتبط است، همانطور که توسط بازرسی دامپزشکی تعیین شده است.

بیشتر بخوانید : قیمت قفس مرغ تخمگذار جدید

همانطور که توضیح داده شد، زیان در فرآوری کشتارگاه می تواند عمدتاً از دو طرف باشد: تأثیر در بهره وری خط فرآوری، یا از دست دادن گوشت در اثر محکومیت.

بهره وری خط فرآوری : به دلیل عوارض و کاهش افزایش وزن، یکنواختی گله تحت تأثیر قرار می گیرد. از بین رفتن یکنواختی به طور مستقیم بر بهره وری خط کشتار تاثیر می گذارد و سرعت خط تولید را کاهش می دهد و باعث تاخیر می شود لذا استفاده از دستگاه جوجه کشی و پر کن مرغ مناسب میتواند کمک موثری به این موضوع نماید.

محکومیت ها : گله های آلوده به ویروس برونشیت عفونی (IBV) می توانند محکومیت جزئی یا کامل لاشه را نشان دهند که منشأ آن عفونت تنفسی (مانند ایرساکولیت) یا عفونت های ثانویه (مانند کولی باسیلوز) است.

 

کشتارگاه تأثیر سود اقتصادی (یورو/1000 جوجه گوشتی)
محکومیت (جزئی) توسط ایرساکولیت 0.11 – 0.32٪ 0.63 – 5.27
محکومیت (کل) توسط ایرساکولیت 0.03 – 0.31٪ 0.63 – 6.51
محکومیت توسط کولی باسیلوز 1,09 – 1,58٪ 28,99 – 42,02
تاخیر در خطوط فرآیند 30 دقیقه 6,25

جدول 2: Chacon, J. تأثیر عفونت IBV در پردازش کشتارگاهی در شرکت های مختلف در آمریکای لاتین.