بیماری جگر مرغ یا کبد چرب طیور

بیماری جگر مرغ یا کبد چرب طیور که با نام‌های سندرم هموراژیک کبد چرب (FLHS) یا سندرم کبد چرب (FLS) نیز شناخته می‌شود، یک اختلال متابولیسم چربی است که یکی از علل شایع مرگ و میر در حیاط خلوت و مرغ‌های تخم‌گذار تجاری است. این بیماری با تجمع بیش از حد ذخایر چربی در کبد و حفره شکمی همراه با کبد خونریزی‌دهنده و شکننده مشخص می‌شود. FLS در مرغ ها شباهت زیادی به بیماری کبد چرب غیر الکلی (NAFLD) در انسان دارد. به این ترتیب، جوجه ها به عنوان “مدل حیوانی” معادل برای تحقیقات NAFLD استفاده می شوند.

سیستم لنفاوی مرغ ابتدایی است، به این معنی که کبد اولین عضوی است که در معرض لیپیدهای رژیم غذایی (یعنی بافت چربی) قرار می گیرد. اینجاست که سنتز و متابولیسم لیپیدها اتفاق می افتد. این با پستانداران متفاوت است، جایی که اکثریت سنتز اسیدهای چرب در بافت چربی اتفاق می افتد، نه کبد. لیپوژنز در جگر مرغ زیاد است و به ویژه در زنانی که تخم مرغ تولید می کنند فعال است. لیپوژنز کبدی به‌طور چشمگیری توسط استروژن‌ها افزایش می‌یابد تا تقاضا برای ویتولوژنز را برآورده کند.

بیشتر بخوانید : دستگاه پرکن مرغ ارزان

علائم بالینی بیماری جگر مرغ یا کبد چرب طیور

علائم بالینی شامل هر دو بیماری غیراختصاصی و مرتبط با کبد است. شایع ترین علائم بالینی گزارش شده شامل نمره وضعیت بدن چاق، شانه کم رنگ، پرهای کدر و رشد بیش از حد ناخن انگشت پا است.

سایر علائم غیر اختصاصی شامل بی حالی، افزایش مصرف آب و تنگی نفس است. تأثیر فصلی قوی با شروع سندرم کبد چرب در مرغ ها وجود دارد. مرغ ها در شرایط آب و هوایی گرم بیشتر در معرض خطر مرگ ناشی از سندرم کبد چرب هستند.

بیشتر بخوانید : فروشگاه تجهیزات پیشرفته مرغداری در تهران

علائم بالینی بیماری جگر مرغ یا کبد چرب طیور

  • اضافه وزن
  • شانه رنگ پریده یا منقبض شده
  • شوره سر روی شانه
  • بی حالی
  • رشد غیر طبیعی منقار یا ناخن بلند
  • افزایش مصرف آب
  • کدر شدن پرها یا تغییر رنگ پرها

پیشگیری از بیماری جگر مرغ یا کبد چرب طیور

سطح پروتئین خام خوراک را از یک منبع پروتئینی با کیفیت بالاتر از 17.5 درصد نگه دارید. اطمینان حاصل کنید که محتوای چربی کمتر از 3.5٪ است. از دادن مقادیر زیاد خراش یا غذاهایی با محتوای قند بالا مانند انگور خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که مرغ ها ورزش روزانه کافی دریافت می کنند تامین آنتی اکسیدان های مکمل و ویتامین B.

بیشتر بخوانید : دستگاه دو قلو جوجه کشی