بهترین مدل هواکش مرغداری ساخت ایران

بهترین مدل هواکش مرغداری ساخت ایران در اندازه های متفاوت تولید می شود. خریداران بهترین مدل از این هواکش ها را به صورت آنلاین سفارش و خریداری می کنند. هواکش هایی که در مدل های جدید ساخته می شوند دارای پره هایی از جنس استیل هستند.

سیستم های تهویه به طور کلی به دو نوع تقسیم می شوند: (1) سیستم جریان هوای طبیعی و (2) حرکت مکانیکی هوا (فن ها).

به دلیل نیازهای مختلف تهویه، این دو سیستم کاملاً متفاوت گاهی اوقات در تلاشی برای ایجاد آسایش جوجه ها در شرایط مختلف آب و هوایی با حداقل هزینه ترکیب می شوند.

سیستم جریان هوای طبیعی در هواکش مرغداری ساخت ایران

یک سیستم تهویه خوب باید هوای کافی برای ساختمان و سیستم توزیع هوای کافی در داخل ساختمان داشته باشد. جهت باد غالب، جهت ساختمان و ویژگی های سایت، دسترسی هوا را کنترل می کند.

هنگامی که از هوا برای تبخیر آب استفاده می شود، گرما نیز از هوا مبادله می شود. گرمای تبخیر آب تقریباً 1000BTU به ازای هر پوند (یا پینت) آب تبخیر شده است. ما از تبخیر در سرمایش تهویه (خنک کننده تبخیری) در تابستان برای بهبود راحتی مرغ استفاده می کنیم.

عملی ترین راه برای محاسبه جریان هوا طبق قانون کلی زیر است: برای هر 1 درجه فارنهایت دمای هوای بیرون، 0.1 فوت مکعب جریان هوا در دقیقه به ازای هر پوند وزن بدن جوجه ها در خانه ارائه دهید.

اگر می توانید خانه ها را در جهت شرقی-غربی قرار دهید. پناهگاه های تهویه شده باید در معرض باد قرار گیرند، بنابراین ساختمان را در مکان های مرتفع قرار دهید نه در مکان های کم. موانع باد طبیعی یا مصنوعی را حداقل 100 فوت از سمتی که باد غالب وارد ساختمان می‌شود، نگه دارید. بادشکن ها حرکت طبیعی هوا را برای مسافتی 5 تا 10 برابر ارتفاع خود کاهش می دهند.

جزئیات طراحی و ساخت مناسب توزیع و حرکت هوا را تضمین می کند. ارتفاع پیشرو باید شش تا نه فوت بالاتر از درجه بیرونی باشد. شیب سقف باید چهار تا پنج اینچ در هر پای دویدن افزایش یابد. هوای گرم و مرطوب تولید شده توسط جوجه های گوشتی به سمت پشت بام بالا می رود و شیب تندتر سقف یک اثر “دودکش” ایجاد می کند، بنابراین تهویه پشته توصیه می شود. هواکش ها را در فاصله 30 تا 50 فوتی از هم قرار دهید.

ممکن است بخواهید دریچه ای به عرض یک تا دو اینچ در امتداد کنار ساختمان نزدیک لبه ورودی اضافه کنید که در صورت بسته شدن کامل پرده، بتوان آن را پوشاند. هنگامی که پرده پایین می آید، یک دهانه یکنواخت در طول ساختمان ایجاد می شود. استفاده از پرده به تنهایی ممکن است باز یکنواختی ایجاد نکند زیرا ممکن است پرده در جاهایی آویزان شود.

یک دهانه یکنواخت کوچک تضمین می کند که حداقل نرخ تهویه در هوای خنک بالاتر از پرندگان وارد خانه می شود. این همچنین کشش را کاهش می دهد و اجازه می دهد تا هوای ورودی قبل از تماس با پرندگان مخلوط شده و خنک شود.

پرده های قابل باز شدن باید در هر دو دیوار کناری در طول ساختمان قرار داده شوند. پرده ها باید از حدود 30 اینچ بالاتر از سطح زمین امتداد داشته باشند و باید تقریباً چهار اینچ با قسمت بالایی دیوار جانبی همپوشانی داشته باشند.

در طول تابستان، پنکه های مرکزی در خانه های پرده ای تقریباً به طور مداوم استفاده می شوند. فن های انتهایی بیشتر در طول دوره پرورش استفاده خواهند شد. فن های اگزوز را در فواصل مساوی از دیواره های جانبی قرار دهید تا هوای کهنه، بو و رطوبت از بین برود. اگر از جوجه کشی جزئی خانه استفاده می شود، حداقل یک فن اگزوز 36 اینچی برای هر 100 فوت طول خانه در دیواره کناری قرار دهید. قسمت باقی مانده از خانه باید یک پنکه 36 اینچی برای هر 150 فوت طول خانه داشته باشد. این فن ها باید توسط یک ترموستات و یک تایمر برای حذف دوره ای هوا کنترل شوند.

تهویه زمستانی: سیستم‌های هوای سرد بسیار پیچیده‌تر از هوای گرم هستند زیرا خانه‌ها برای راحتی و صرفه‌جویی در انرژی باید محکم بسته شوند. محفظه های محکم گازها، بوها، رطوبت و غیره را که برای سلامت پرندگان باید به طور مداوم با آنها برخورد کرد، به دام می اندازد. جدول 2 به شما کمک می کند تا حداقل مقدار هوای تهویه مورد نیاز در طول دوره رشد را تعیین کنید.

کنترل‌هایی ایجاد شده‌اند که می‌توانند به‌طور خودکار پرده‌ها، پنجره‌ها و انواع مختلف تجهیزات را کار کنند و امکان تهویه دقیق سالن مرغداری را فراهم کنند. وینچ های موتوری (با کنترل ترموستاتیک) برای تنظیم خودکار پرده ها و انواع دیگر ورودی های هوا به منظور حفظ فضای مطلوب در داخل مرغداری در دسترس هستند.

تهویه تابستانی:سیستم هوای طبیعی برای شرایط آب و هوایی گرم در خانه هایی با پرده های جانبی استفاده می شود. این سیستم از اختلاف دما و حرکت طبیعی هوا برای حذف گرما و رطوبت اضافی و تامین اکسیژن استفاده می کند.

تغییر شرایط محیطی در مدت زمان کوتاه باعث کاهش کارایی این سیستم در تولید مرغداری مدرن می شود. برای حفظ دمای ثابت برای ایجاد حداکثر راحتی برای پرندگان، درجاتی از حرکت مکانیکی هوا باید در ارتباط با سیستم هوای طبیعی فراهم شود.

سیستم تهویه مکانیکی در هواکش مرغداری ساخت ایران

حرکت مکانیکی هوا برای تهویه مناسب خانه در تمام شرایط آب و هوایی شدید مورد نیاز است.

این سیستم های مکانیکی از فن های الکتریکی به عنوان اجزای اصلی برای تبادل هوا در ساختمان استفاده می کنند. آنها را می توان به دو نوع متمایز تقسیم کرد: (1) فشار منفی و (2) فشار مثبت.

سیستم منفی (اگزوز):در سیستم فشار منفی، فن هایی ترتیب داده شده اند که هوا را از ساختمان خارج کنند. با این کار خلاء جزئی یا فشار منفی در داخل خانه ایجاد می کنند. اختلاف فشار هوای تازه را از طریق ورودی ها به داخل مرغداری می کشد (شکل 3). ورودی های ورودی را به طور یکنواخت در اطراف محیط ساختمان توزیع کنید. اگر قرار باشد تمام قسمت های خانه تهویه شود، مکان، توزیع و اندازه فن ها و ورودی ها بسیار مهم است. مشخصات طراحی توسط سازندگان تجهیزات و مهندسین توسعه در دسترس است.

شکل 3. سیستم تهویه معمولی اگزوز با ورودی های شکاف و فن های خروجی

محل قرارگیری فن ها و ورودی های هوا به عرض ساختمان بستگی دارد. برای ساختمان هایی با عرض حداکثر 40 فوت، فن ها را در یک دیوار کناری قرار دهید. فن هایی که در دیواره کناری در مقابل باد غالب قرار دارند، فشار معکوس روی فن را کاهش می دهند. فن ها اگر به طور یکنواخت در امتداد دیوار قرار گیرند تهویه بسیار بهتری را فراهم می کنند. ساختمان هایی با عرض بیش از 50 فوت نیاز به فن در هر دو دیوار جانبی دارند.

اندازه ورودی هوا برای عملکرد صحیح سیستم تهویه حیاتی است. سرعت ورودی هوا باید به اندازه کافی بالا باشد تا اطمینان حاصل شود که هوای تازه به تمام قسمت های تاسیسات می رسد. با این حال، سرعت هوا نباید آنقدر زیاد باشد که پرندگان در معرض کشش باشند. ورودی ها را طوری نصب کنید که هوا وارد شود و به سمت سقف حرکت کند. این ترتیب به هوای سرد تهویه اجازه می دهد تا با مخلوط شدن با هوای گرم موجود در خانه قبل از تماس با پرندگان تا حدودی تعدیل شود. این به کاهش کشش کمک می کند.

توزیع هوای یکنواخت در مرغداری را تنها در صورتی می توان تضمین کرد که ساختمان به جز ورودی های هوا با اندازه مناسب و با فاصله یکسان، هوابند باشد. نشتی در اطراف درها و اطراف منافذ دیگر در دیوارها یا سقف باید متوقف شود. به این دلایل و همچنین تمایل به اتصال کوتاه، مدیریت سیستم های فشار در خانه های پرده ای دشوار است.

سیستم فشار مثبت:یک سیستم فشار مثبت از فن ها برای فشار دادن هوا به داخل ساختمان و ایجاد فشار مثبت استفاده می کند. اختلاف فشار باعث حرکت هوا می شود – در این مورد از طریق لوورها یا سایر خروجی ها به بیرون می رود. تعدادی از سیستم های فشار مثبت در صنعت طیور استفاده می شود. یک سیستم هوای گرم را به داخل خانه هل می دهد و آن را با هوای داخل در سراسر خانه مخلوط می کند. در نوع دیگر، هوای گرم در طول خانه از طریق لوله های پلاستیکی یا مجاری با خروجی رانده می شود. این سیستم گرما را توزیع می کند و هوا را در مرغداری مخلوط می کند.