انواع بیماری انگلی جوجه مرغ + تاثیرات آن

انواع بیماری انگلی طیور اعم از انواع انگل های داخلی و خارجی وجود دارد که با شناخت بیشتر و بهتر ان ها یتوان محیط سالم تر برای رشد و پرورش طیور داشت.

همه جانوران حامل انگل‌هایی هستند که تکامل یافته‌اند تا روی گونه‌های خاص یا در آنها زندگی کنند. برخی از انگل ها خوش خیم و برخی پاتولوژیک هستند. نگه داشتن تمام انگل ها در سطح پایین باید هدف پرورش دهندگان طیور باشد.

دمای گرمتر هوای ایده آل برای تکثیر کنه ها و شپش ها است. اگر فقط فکر شپش های خزنده و کنه های گزنده باعث خارش و لرز شما می شود، تصور کنید که مرغ ها چگونه از این آفات رنج می برند که برخی از آنها می توانند بکشند.

انواع بیماری انگلی طیور ناشی از انگل خارجی کنه قرمز

این خونخوار کوچک باعث کم خونی در مرغ ها می شود و می تواند بیماری را از مرغی به مرغ دیگر منتقل کند.

شب‌زیست و شب‌ها خون مرغ‌ها را می‌مکد و اگر به دنبال آن هستید، کنترل آن نسبتاً آسان است. پودر مایل به سفید گاهی تنها عامل خیانت در اطراف پایه های سوف و در اطراف شکاف های چوبی است و تخم ها ممکن است لکه های خونی ریز روی پوسته داشته باشند.

کنه های قرمز در طول روز در کلبه زندگی می کنند و شب ها خون پرندگان را می مکند و باعث کم خونی، ناتوانی و گاهی مرگ می شوند.

 کنه قرمز می تواند 6 ماه بدون تغذیه زنده بماند و سپس خاکستری و بسیار گرسنه می شود. نمد روی پشت بام مرغداری، پناهگاهی برای کنه قرمز ایجاد می‌کند، زیرا آنها می‌توانند در نور روز منفور زیر آن بخزند و نابود کردن آن تقریباً غیرممکن است، مگر اینکه نمد را از بین ببرند.

اگر نیاز به حذف دارد، آن را با یک ورق قیر موجدار است و چون گرم است متراکم نمی شود، یا به جای آن، Perspex شفاف راه راه را روی تخته قرار دهید.

 سپس نور از تکثیر کنه قرمز در آنجا جلوگیری می کند. شما هرگز نمی توانید مطمئن باشید که از آنها خلاص شوید زیرا سارها و سایر پرندگان وحشی می توانند آنها را در هر زمان وارد کنند. هوشیاری تنها راه حل است. چرخه زندگی کنه قرمز به طرز وحشتناکی کوتاه است – ده روز از تخم تا تولید مثل، به خصوص در هوای گرم، بنابراین می توانید ببینید که چگونه یک هجوم کوچک می تواند به سرعت از کنترل خارج شود. آنها همچنین می توانند ماه ها بدون غذا زنده بمانند، و اگر وارد مرغداری شوید که مدتی است خالی بوده و سر تا پا شما را با لکه های ریز خاکستری پوشانده است، این کنه قرمز بسیار گرسنه است. آنها بدون هیچ منبع دیگری یک وعده غذایی را از شما می گیرند و سپس مشخصه خود را دوباره قرمز می کنند.

 

 

مرغ نی شمالی

کنه شمالی مرغان (NFM) از نظر اندازه و رنگ شبیه کنه قرمز است اما تمام چرخه زندگی خود را روی پرنده می گذراند و به سرعت باعث کم خونی و مرگ می شود. نژادهای کاکل دار مخصوصاً مستعد ابتلا هستند و اگر کنه ها را با پودر پایه پیرتروم کنترل کنید، مطمئن شوید که مقداری از آن را در کانال گوش بپاشید زیرا این محل پنهان شدن آنهاست. پرندگان آلوده دارای لکه های کثیف به نظر می رسند و افسرده هستند، خروس ها بیشتر تحت تأثیر قرار می گیرند، اما همیشه ارزش دارد که مرغ ها را نیز بررسی کنید.

بیشتر بخوانید : خرید تجهیزات پلاستیکی مرغداری جدید

 

شپش مرغ معمولی

این شپش صاف، زرد، سریع حرکت می کند، حدود 2 میلی متر طول دارد، معمولا در اطراف دریچه یا زیر بال ها دیده می شود، اما با جدا شدن پرها به سرعت از نور خارج می شوند. این همچنین تمام چرخه زندگی خود را در پرنده دارد و مخصوص میزبان است، یعنی انسان را نیش نمی‌زند و از پوست و بقایای پر تغذیه می‌کند. بر خلاف کنه های قبلی تهدید کننده زندگی نیست، اما محرک است و هجوم شدید می تواند عملکرد پرندگان را هنگام جفت گیری تحت تاثیر قرار دهد. این عمدتاً به دلیل خوشه های تخم مرغ است که شبیه شکر دانه ای هستند که در پایه پرها در زیر دم گذاشته شده اند. اینها می توانند یک مانع فیزیکی برای جفت گیری باشند. گردگیری با پودر شپش شپش را کنترل می‌کند و باید پرهایی را که تخم‌ها در آن است بیرون بکشید – با کشیدن سریع این کار انجام می‌شود – و سپس پرها و تخم‌ها را با خیال راحت دور کنید. زیرا اگر آنها را روی زمین بکوبید، از تخم بیرون می آیند و روی مرغ بعدی می پرند. هجوم شدید می تواند بر تخم گذاری تأثیر بگذارد و مرغ ها را بی حال به نظر برساند. آلودگی در پاییز و زمستان بدتر است.

 

کنه ساق فلس دار

کنه ساق فلس دار با نقب زدن در زیر فلس های ساق پا باعث تحریک شدید می شود و ابتدا لایه ای سفید رنگ و سپس تپه هایی از بقایای سفید یا زرد کم رنگ ایجاد می کند که محکم به ساق پا چسبیده اند. در موارد شدید، پوسته ها می توانند گردش خون را در پا قطع کنند و قانقاریا ایجاد شود. بوی کپک زدگی (مانند موش) روی پاها وجود دارد. کنترل ارگانیک با غوطه ور کردن پاها در هفته یک بار به مدت سه هفته در یک شیشه دهان گشاد از روح جراحی یا قرار دادن یک لایه ضخیم ژله نفتی روی پاها به دست می آید که جریان هوا را به کنه ها قطع می کند، اما نسبتاً نامرتب است. از داروهای قدیمی دیزل یا کرئوزوت نباید استفاده کرد زیرا برای مرغ مضر است. فلس ها مانند پرها سالی یک بار پوست اندازی می شوند.

 

بیشتر بخوانید : دستگاه پرکن بلدرچین

کنه پاک کننده (مرغ Cnemidocoptes)

این ممکن است گاهی اوقات باعث از بین رفتن پر در اطراف سر و گردن شود، اما کشیدن پر نیز یکی از دلایل از دست دادن پر در این ناحیه است. پودر شپش در برابر این کنه ها موثر نیست، روی پرنده از DM استفاده کنید.

 

با همه این انگل های خارجی، هوشیاری و مشاهده در مرغداری با نگهداری منظم پرندگان شما کلید پیشگیری و مرغداری سالم تر و شادتر است.

انگل های داخلی

کرم گپ

کرم گپ در نای پرنده زندگی می‌کند و زمانی که تخم‌گذاری می‌شود، سرفه کرده و دفع می‌شود تا مرغ بعدی را آلوده کند. علائم عبارتند از خرخر کردن یا نفس نفس زدن با گشاد شدن گلو.

کاپیلاریا

این کرم های ریز که به کرم مو نیز معروف هستند در روده زندگی می کنند. آنها به سرعت باعث صرفه جویی بد می شوند و در صورت عدم درمان می توانند کشنده باشند.

هتراکیس

این کرم به طور کامل در روده بزرگ (دو قسمت کور روده بزرگ که در آن تخمیر گیاهان اتفاق می افتد) زندگی می کند. این باعث صرفه جویی بد می شود اما ناقل هیستوموناس است (به زیر مراجعه کنید).

آسکاریدها

این کرم ها که به عنوان کرم های گرد نیز شناخته می شوند، در روده کوچک زندگی می کنند. اگر تعداد زیادی از آنها وجود داشته باشد، می توانند تأثیر بگذارند، و این کشنده است.

تریکوسترانگیل

اینها در روده زندگی می کنند و باعث کاهش وزن شدید می شوند.

کرم نواری

اینها در روده زندگی می کنند و باعث کاهش وزن می شوند و می توانند کشنده باشند.

بیشتر بخوانید : دستگاه دو قلو جوجه کشی

کرم سنگدان

اینها در سنگدان زندگی می کنند و می توانند در بچه های جوان کشنده باشند.

استفاده منظم (پیشگیرانه) از یک محصول دارای مجوز باید از شرایطی جلوگیری کند که پرنده به حدی به کرم‌های کرمی آلوده شده باشد که یا نهفتگی ایجاد می‌شود، یا زمانی که بار زیادی از کرم‌ها کشته می‌شوند، سمومی که آزاد می‌کنند، پرنده را می‌کشند. اکثر کرم‌های روده دارای کرم‌های خاکی یا حشرات به‌عنوان میزبان حمل‌ونقل هستند و پرندگان وحشی نیز ناقل آن‌ها هستند، بنابراین پرندگان در فضای باز همیشه در معرض خطر هستند، اگرچه میزان خاصی از ایمنی ایجاد می‌شود. استرس می تواند تعادل ظریف را تغییر دهد و به کرم های روده اجازه تکثیر دهد. برای جلوگیری از تجمع انگل های داخلی، مناطقی که به شدت چرا یا انبار شده اند باید چرخانده شوند.

سایر انگل های داخلی

هیستوموناس

هیستوموناسیک تک یاخته (ارگانیسم تک سلولی و آزاد) است که در بوقلمون ها، قرقاول ها، بلدرچین ها، طاووس ها و مرغ هندی بر کبد تأثیر می گذارد که با اسهال زرد روشن ظاهر می شود. این بیماری به عنوان جوش سر سیاه نیز شناخته می شود. میزبان واسط این تک یاخته ها کرم روده هتراکیس است که توسط جوجه ها حمل می شود، از این رو این ضرب المثل قدیمی هرگز بوقلمون و مرغ را کنار هم نگه نمی دارد. اگر مرغ ها به طور مرتب کرم زده شوند، بروز جوش سر سیاه کاهش می یابد. هنگامی که اسهال زرد مشاهده می شود باید سریعا اقدام شود زیرا پرندگان ممکن است طی چند روز بمیرند. درمان قبلاً با دی متریدازول (امتریل) در آب بود، اما از زمانی که امتریل در اتحادیه اروپا ممنوع شد، رفاه بوقلمون ها و قرقاول ها به خطر افتاده است زیرا تنها داروی موجود (که جایگزین ضعیفی است) مترونیدازول است و اخیراً از غذا منع شده است. – گونه های تولید کننده

هگزامیتوز

هگزامیتا تک یاخته ای است که به طور معمول در روده یافت می شود، اما می تواند باعث اسهال و بی مصرفی در مرغ، بوقلمون و قرقاول شود. درمان مانند هیستومونوز است.

تریکومونوز

تریکوموناس، یکی دیگر از تک یاخته ها، باعث ایجاد شانکر دهان در مرغ، بوقلمون و قرقاول می شود. یک ماده پنیری سفید تا زرد کم رنگ در دهان و گلو ظاهر می شود. خریدهای جدید همیشه باید برای این شرایط بررسی شوند. تمیز نگه داشتن نوشیدنی ها به جلوگیری از انتقال و اطمینان از حفظ سطح ویتامین A در زمستان (در برگ های سبز تیره) کمک می کند.

اثر اقتصادی

حتی آلودگی کم انگل های خارجی یا داخلی باعث ضرر اقتصادی می شود، بنابراین درمان کنه ها در صورت یافتن یا بسته به تراکم جوراب ساقه بلند معقول است: کرم ها باید به طور منظم درمان شوند تا از تجمع آنها جلوگیری شود.